Brazylia ma spore problemy z eksportem zbóż

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
11-08-2016,14:10 Aktualizacja: 11-08-2016,14:36
A A A

Według najnowszych prognoz, eksport brazylijskiej soi, śruty sojowej i kukurydzy w sierpniu ma spaść o połowę w porównaniu do wyników sprzed roku. W przypadku kukurydzy rośnie sprzedaż w kraju, zaś soja jest mało konkurencyjna na światowym rynku.  

Wywóz z Brazylii soi, śruty i kukurydzy (łącznie) w sierpniu jest prognozowany na 4,87 mln ton wobec 9,37 mln ton w analogicznym czasie ubiegłego roku. Większość wywozu stanowi soja i kukurydza - informuje FAMMU/FAPA.

produkcja wieprzowiny, eskport wieprzowiny, brazylia

Brazylia coraz ważniejszym graczem na rynku wieprzowiny

W 2015 roku Brazylia wyeksportowała 472,7 tys. ton mięsa wieprzowego - o 13 proc. więcej niż rok wcześniej. Największym rynkiem zbytu pozostała Rosja, gdzie sprzedaż wzrosła o 27 proc. do 236,5 tys. ton. W pierwszym kwartale ubiegłego roku wolumen...

Według niektórych analityków, kraj nie osiągnie prognozowanych przez rządową agencję wyników wysyłek kukurydzy. Conab prognozowała eksport na 22 mln ton, czyli aż o ponad 8 mln ton poniżej wyniku z minionego roku. W pierwszej połowie roku Brazylia wyeksportowała tymczasem zaledwie 7,6 mln ton kukurydzy.

Osłabienie dolara w stosunku do reala (około 20 proc. od początku br.) w połączeniu ze spadkiem notowań kukurydzy na giełdzie CBoT w Chicago w kontrakcie wrześniowym (około 25 proc. od połowy czerwca) sprawiło, że eksport brazylijskiej kukurydzy jest mniej konkurencyjny niż wcześniej w porównaniu z dostawami z USA.

Sprzedaż soi w sierpniu również ma być znacząco niższa w porównaniu z ubiegłorocznym wynikiem - o ok. 47 proc., kiedy Brazylia odnotowała rekordowe zbiory, co pozwoliło na zrealizowanie rekordowego wywozu. W ostatnim czasie notowania soi spadły w związku ze znaczącą presją związaną z bardzo dobrymi prognozami zbiorów w USA.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu