Kazachstan będzie członkiem WTO. To nasz ważny partner handlowy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-07-2015,10:35 Aktualizacja: 07-07-2015,11:02
A A A

Po 19 latach Kazachstan zakończył uzgodnienia w sprawie przystąpienia do Światowej Organizacji Handlu i w tym roku stanie się 162. jej członkiem.

Kazachstan złożył dokumenty aplikacyjne w styczniu 1996 r. Warunki jego przystąpienia do WTO zostały sfinalizowane podczas spotkania grupy roboczej 10 czerwca. Kwestie sporne dotyczyły wielu zmian taryfowych ze względu na członkostwo Kazachstanu w Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej.

EUG powstała z inicjatywy Rosji, a powołana do życia została 29 maja 2014 roku przez trzy państwa założycielskie: Białoruś, Kazachstan i Rosję. Do unii dołączyły także Armenia i Kirgistan. Między jego członkami nie ma kontroli granicznej, a stawki celne zostały w większości ujednolicone.

Kazachstan jednym z kluczowych partnerów gospodarczych Polski

Są duże szanse na istotne zwiększenie eksportu artykułów rolno-spożywczych do Kazachstanu. Kraj ten jest obecnie czwartym rynkiem wśród tzw. państw wschodnich w polskim eksporcie i imporcie. Plasuje się tuż po Rosji, Ukrainie i...

Projekt akcesyjny został oficjalnie zatwierdzony 22 czerwca w Genewie, a następnie przekazany do Rady Generalnej do formalnego przyjęcia przez wszystkich 161 członków WTO. Dla Kazachstanu przystąpienie do Światowej Organizacji Handlu wiąże się z dostępem do rynku towarów rolnych, wsparciem krajowego rolnictwa, środków sanitarnych i

fitosanitarnych. Po przystąpieniu do WTO i wprowadzeniu m.in. wspólnych taryf celnych, ułatwiona będzie współpraca międzynarodowa z Kazachstanem w sektorze rolnictwa. Jak podała FAMMU/FAPA, Kazachstan otworzy dwa kontyngenty taryfowe - na import mięsa wołowego oraz drobiu. Stawka celna w ramach tych kontyngentów wyniesie 15 proc.

Kazachstan jest czwartym partnerem handlowym Polski wśród krajów Wspólnoty Niepodległych Państw. W 2014 r. był on 41. partnerem handlowym Polski pod względem wielkości polskiego eksportu i 25. partnerem pod względem wielkości polskiego importu.

W ubiegłym roku do Kazachstanu eksportowały 1444 polskie firmy. Obroty handlowe wyniosły 2 mld 229 mln dolarów, czyli były o prawie 100 proc. wyższe niż rok wcześniej. Polska eksportuje tam artykuły rolno-spożywcze, a wartość wywozu w ub.r. wyniosła 100,7 mln dolarów. Największe znaczenie mają dostawy: jabłek, mleka i śmietany, cukru, przetworów spożywczych, warzyw przetworzonych, serów i twarogów oraz mięsa wołowego.

Poleć
Udostępnij