Amerykanie otworzą swój rynek na żywność z Polski?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Tadeusz Zachurski PAP | redakcja@agropolska.pl
29-06-2018,8:10 Aktualizacja: 29-06-2018,8:24
A A A

Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jacek Bogucki podczas wizyty w Waszyngtonie zabiega o otwarcie amerykańskiego rynku na eksport polskich produktów rolno-spożywczych, w tym na "sztandarowe" produkty polskiego eksportu czyli jabłka i drób.

- Polska jest największym producentem drobiu w Europie, jednak nadal nie możemy sprzedawać polskiego drobiu na rynku amerykańskim. Podobnie jest w przypadku polskich jabłek i gruszek - powiedział Jacek Bogucki podczas spotkania z dziennikarzami w Ambasadzie RP w Waszyngtonie.

mięso wieprzowe, trzoda chlewna, wieprzowina, USDA

Wieprzowina z USA nadal konkurencyjna dla europejskiej

Mięso wieprzowe w USA, jak prognozuje Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych USDA, nadal będzie produkowane taniej niż w Europie. Stąd eksport tego mięsa wzrośnie. Produkcja wieprzowiny w Stanach Zjednoczonych w 2019 roku ma wzrosnąć o 3...
O zniesieniu przeszkód uniemożliwiających eksport polskiego drobiu i jabłek do Stanów Zjednoczonych wiceminister rozmawiał m.in. z przedstawicielami resortu rolnictwa, w tym z Kenem Isleyem - administratorem usług zagranicznych amerykańskiego resortu rolnictwa (Foreign Agricultural Service) oraz w Stałym Przedstawicielstwie Handlowym Stanów Zjednoczonych, gdzie spotkał się z Sharon Bomer-Lauritsen, zastępczynią przedstawiciela handlowego USA ds. Rolnictwa.

Wiceszef resortu rolnictwa i rozwoju wsi rozmawiał także z amerykańskimi inwestorami, zainteresowanymi polską branżą przetwórstwa żywności oraz odwiedził Kapitol, gdzie spotkał się z kongresmanem Mike'em Bostem - demokratą ze stanu Illinois, który jest członkiem Komisji Rolnictwa Izby Reprezentantów.

Jacek Bogucki przyznał, że ostatnie spory handlowe Stanów Zjednoczonych z Unią Europejską mają wpływ na przebieg jego rozmów z amerykańskimi resortami i agencjami rządu federalnego w sprawie otwarcia rynku Stanów Zjednoczonych na eksport polskiego drobiu i jabłek.

jabłka, eksport jabłek, popyt na jabłka, rynek owoców, eurostat

Rośnie pobyt na polskie jabłka. Unia zastępuje Białoruś

Od lipca 2017 do stycznia 2018 r. eksport jabłek z Polski zmalał o 38 proc. do 288 tys. t. To przede wszystkim efekt mniejszej sprzedaży na Białoruś (-59 proc.), która w sezonie 2016/17 była największym odbiorcą. Wywóz do UE spadł o...
- Z pewnością jest to jeden z powodów, że w ciągu roku nie udało nam się otworzyć żadnego z tych rynków, o których wspominałem - powiedział wiceminister Bogucki.

Dodał, że "mimo sporów handlowych pomiędzy USA a UE został osiągnięty pewien postęp. Ustalono np. niektóre protokoły i obecnie jest to kwestia decyzji ostatecznych, z których niektóre będą miały charakter polityczny".

- Myślę że ta "wojna" (handlowa pomiędzy USA a UE - PAP) ma pewien wpływ na nasze rozmowy z amerykańskimi partnerami, jednak nie ma decydującego znaczenia, bo przecież zanotowaliśmy wzrost obrotów handlowych z USA w dziedzinie produktów rolno-spożywczych - wyjaśnił wiceminister.

Bogucki podkreślił, że mimo tych nadal nierozwiązanych problemów związanych z możliwością wejścia na amerykański rynek polskiego drobiu i owoców w ubiegłym roku eksport polskich produktów rolno-spożywczych do USA zwiększył się o prawie 40 procent.

wołowina, rynek mięsa, ceny wołowiny, bydło, eksport wołowiny

Amerykanie sprzedają coraz więcej wołowiny

Od stycznia do października 2016 roku eksport wołowiny z USA zwiększył się w porównaniu z analogicznym okresem 2015 r. o 8,9 proc. do prawie 955 tys. ton. Wartość sprzedaży spadła jednak o 3,2 proc. do 5 mld 104 mln dolarów. Więcej...
Jak wynika z danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w 2017 roku eksport polskich produktów rolno-spożywczych do USA osiągnął wartość ok. 604 mln dolarów i stanowił 10 procent wartości całego polskiego eksportu do Stanów Zjednoczonych.

Wiceminister Bogucki, który przed rozpoczęciem działalności politycznej prowadził własne gospodarstwo rolne i był wójtem gminy Czyżew-Osada w województwie podlaskim, po spotkaniach w Waszyngtonie uda się do Nowego Jorku, gdzie weźmie udział w trzydniowych (30 czerwca - 2 lipca) targach żywności 2018 Summer Fancy Foods Show (pol. "Lato 2018 Pokazy Wyszukanej Żywności")

Podczas tych targów Polska, podobnie jak w ubiegłym roku, będzie miała swoją osobną ekspozycję produktów rolno-spożywczych z licznymi stanowiskami producentów polskich przetworów spożywczych, w tym szeroki wybór poszukiwanej szczególnie przez młodsze pokolenia Amerykanów zdrowej, "ekologicznej" żywności.

Organizowane corocznie od roku 1954 targi "Summer Fancy Foods" są największymi targami delikatesowej żywności w Ameryce Północnej.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu