Borówka amerykańska to polska specjalność. Eksport bije rekordy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Magdalena Jarco PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
12-08-2019,15:05 Aktualizacja: 12-08-2019,14:11
A A A

W ostatnich 20 latach uprawa borówki wysokiej, zwanej amerykańską, była najszybciej rozwijającą produkcją sadowniczą w Polsce; w efekcie staliśmy się jej drugim producentem w UE i 6. w świecie, czyli borówka stała się polskim superowocem eksportowym - poinformował Polski Instytut Ekonomiczny.

"W ostatnich 20 latach uprawa borówki wysokiej, potocznie zwanej amerykańską, była najszybciej rozwijającym się kierunkiem produkcji sadowniczej w Polsce. W rezultacie staliśmy się 2. jej producentem w Europie (po Hiszpanii) i 6. w świecie (za USA, Kanadą, Peru, Hiszpanią i Meksykiem)" - czytamy w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".

borówka amerykańska, eksport borówki amerykańskiej, KOWR, prognoza dla eksportu, ceny borówki amerykańskiej

Perspektywy dla polskiej borówki. Czy podbije świat?

Od wejścia Polski do UE do 2018 r. powierzchnia uprawy borówki amerykańskiej zwiększyła się dwunastokrotnie, a zbiory wzrosły do ponad 25 tys. ton - poinformowało PAP Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR)....
Według GUS w latach 2014-2018 produkcja tych owoców w Polsce wzrosła ponad dwukrotnie: z 12,5 tys. ton do 25,5 tys. ton.

Eksperci PIE wyjaśniają, że było to wynikiem zarówno rosnącego eksportu, jak i wzrostu konsumpcji tych owoców w kraju. Polska należy do czołowych unijnych eksporterów świeżej borówki wysokiej, zwłaszcza owoców deserowych - podkreślili.

Według danych Eurostatu, na które powołują się eksperci Instytutu, w 2018 r. byliśmy 2. co do wielkości jej eksporterem w UE, z udziałem 18,6 proc. Pierwszą pozycję na liście unijnych dostawców zajmowała Holandia (64,9 proc.), zaś za Polską uplasowały się: Belgia (8,5 proc.), Hiszpania (2,3 proc.), Litwa (1,7 proc.) i Niemcy (1,6 proc.).

"Odbiorcy z ponad 30 krajów zakupili w Polsce 6,7 tys. ton świeżych borówek za łączną kwotę blisko 41,4 mln euro, o ponad 31 proc. więcej niż rok wcześniej" - zaznaczono. Ponad 96 proc. stanowiły dostawy na rynek unijny, głównie do Wielkiej Brytanii, Niemiec, Szwecji, Danii i Holandii - podano.

borówka amerykańska, Chorwacja, borówka, zakup ziemi, plantacja borówki amerykańskiej, Dar Blue

Polacy będą uprawiać borówkę w Chorwacji

Polsko-chorwacka spółka Dar Blue założyła plantację borówki amerykańskiej w chorwackiej miejscowości Dereza. Rocznie będzie się tam zbierać do 400 ton borówek - informuje polska ambasada w Zagrzebiu. Czynnikiem przemawiającym...
Zdaniem PIE nasze borówki cieszą się zainteresowaniem zagranicznych odbiorców ze względu na wysoką jakość.

"Produkujemy odmiany o dużych owocach, zbieramy je przeważnie ręcznie, jagody są trwałe i łatwo je transportować, a także są bezpieczne dla konsumentów. Atutem są walory smakowe" - zaznaczono. Zdaniem specjalistów chłodne noce i ciepłe dni zapewniają zbilansowaną kwasowość i słodycz owoców, "trudną do osiągniecia np. na południu Europy".

Perspektywy eksportu świeżych borówek wysokich z Polski są, jak ocenił PIE, obiecujące. Konsumpcja borówek rośnie we wszystkich krajach europejskich, zwłaszcza w Niemczech, Szwajcarii, Belgii, Holandii, Luksemburgu oraz w krajach skandynawskich.

Średnia konsumpcja na osobę w wymienionych krajach wynosi 550 g borówek rocznie, a liderami w Europie są Brytyjczycy (około 860 g/r) - dodano.

Wieloletnie kontrakty rozwiążą problemy polskich sadowników?

O ile w ubiegłym roku mieliśmy do czynienia z rekordową ilością owoców w sadach, co spowodowało dramatyczny spadek cen, w tym sezonie szykuje się odwrotna sytuacja. Wszystko przez kapryśną pogodę, a konkretnie wiosenne przymrozki. Zbiory w...

"Szacuje się, że gdyby konsumpcja na całym kontynencie wzrosła w przeliczeniu na jednego mieszkańca do poziomu brytyjskiego, aby sprostać popytowi na rynek musiałoby rocznie trafiać 645 tys. ton borówki. Znaczne możliwości dla eksportu tkwią także na rynkach azjatyckich, zwłaszcza w krajach Azji Południowo-Wschodniej" - oceniono.

Z najnowszych danych GUS wynika, że w obecnym sezonie zbiory borówki wysokiej wzrosły o ok. 30 proc. "dzięki wchodzeniu w fazę pełnego owocowania dużych areałów młodych nasadzeń".

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu