Rusza sezon na polskie superowoce

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-07-2020,12:30 Aktualizacja: 02-07-2020,12:35
A A A

Przez najbliższych kilka miesięcy będzie trwał sezon na polskie superowoce - truskawki, maliny, agrest i porzeczki. Każdy konsument będzie mógł sięgnąć po te wartościowe dla zdrowia produkty - mówił minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Szef resortu rolnictwa zaznaczył, że w tym roku będzie kontynuowany program promujący aż 10 rodzajów owoców jagodowych pod nazwą "czas na polskie superowoce".

truskawka, zbiory truskawek, maciej kmera, bożena nosecka, Mirosław Maliszewski

Truskawkowy sezon w pełni. Owoce są gorsze i tańsze

Druga połowa czerwca to najlepszy czas na zbiór truskawek. Owoców jest dużo, ale zmienna pogoda powoduje, że ich jakość jest gorsza niż w 2019 roku. Są też nieco tańsze niż w ubiegłym sezonie. Jak poinformował Maciej Kmera, ekspert...

Sezon na owoce jagodowe rozpoczyna się już w maju, gdy na rynku pojawia się truskawka - aż do późnej jesieni.

- Powinniśmy mieć wdzięczność dla polskich rolników, tych którzy zajmują się owocami miękkimi, którzy zajmują się produkcją żywności, szacunek dla nich, że mamy bezpieczeństwo żywnościowe, że na naszych stołach nie brakuje witamin, że możemy cieszyć się tymi wspaniałymi owocami - powiedział polityk.

Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw zaznaczył, że także w tym roku promowane będą zalety owoców jagodowych. Chodzi o zwiększenie ich spożycia, ale także do zapewnienie zbytu owoców ich producentom.

Projekt finansowany jest z funduszy promocji owoców i warzyw, czyli z pieniędzy samych producentów, co jest bardzo istotne. Dodał, że w tym roku obok świeżych owoców, promowane są ich przetwory.

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, warzywa, owoce

Inspektorzy sprawdzili jakość owoców i warzyw. Wyniki zaskakują

W I kwartale 2020 roku Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadziła kontrolę jakości handlowej m.in. świeżych owoców, warzyw i piwa. Teraz podała jej wyniki. W tym okresie pod lupę trafiło 78 podmiotów...

Chodzi o promocję takich owoców jak: truskawki, maliny, borówkę amerykańską, jagodę kamczacką, agrest, porzeczkę czarną i czerwoną, aronię oraz jerzyny.

Ireneusz Komorowski, prezes Stowarzyszenia Plantatorów Borówki Amerykańskiej przypomniał, że 1 lipca obchodzony jest dzień borówki amerykańskiej rozpoczynający sezon na te owoce. Jak zauważył, borówki są coraz bardziej popularne i lubiane przez konsumentów.

Zaznaczył, że ten rok jest trudny dla producentów owoców ze względów pogodowych (przymrozki, grad) jak i z powodu epidemii koronawirusa.

Podkreślił, że dzięki działaniom władz, m.in. ministerstwa rolnictwa przy zbiorach mogą być zatrudnieni pracownicy sezonowi z Ukrainy. Mimo tych przeciwności, borówki będą dostępne na rynku, a ich cena prawdopodobnie będzie na poziomie z ubiegłego roku.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj