ZZR "Korona" domaga się zakazu importu zbóż z Rosji. Projekt rozporządzenia gotowy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
18-09-2023,10:30 Aktualizacja: 18-09-2023,10:35
A A A

Związek Zawodowy Rolnictwa „Korona” - w rocznicę sowieckiej inwazji na Polskę - wystąpił do ministra rozwoju i technologii, ministra rolnictwa i rozwoju wsi oraz prezesa Rady Ministrów o wprowadzenie zakazu importu zbóż z Rosji, na zasadach analogicznych jak w przypadku Ukrainy. 

ZZR „Korona” zwraca w komunikacie uwagę, że - jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego - w całym roku 2022 do Polski zaimportowano z Rosji 6 140 734 kg zbóż. A od 1 stycznia do końca maja br. na terytorium naszego kraju miało stamtąd wpłynąć 5 870 316 kg zbóż.

komisarz, onz, umowa zbożowa, rosja, ukraina, zboże, afryka, ceny, żywność

Komisarz ONZ ds. praw człowieka: wzrost cen żywności w Afryce po wyjściu Rosji z umowy zbożowej

Wysoki komisarz ONZ ds. praw człowieka Volker Turk skrytykował w poniedziałek władze Rosji za wyjście z umowy zbożowej na Morzu Czarnym oraz za ataki na ukraińskie obiekty infrastruktury rolnej, co spowodowało wzrost cen żywności, zwłaszcza w...

Rosja odpowiedzialna za zawirowania na rynku

„Wprawdzie są to małe ilości, tym niemniej trudno zaakceptować sytuację, w której import z Rosji do Polski jest wciąż dopuszczalny, gdy to Rosja jest odpowiedzialna za zawirowania na rynku zbóż w latach 2022-2023, wywołując najpierw wojnę (a w wyniku tego zmasowany import z Ukrainy), a później stosując ceny znacznie niższe niż europejskie. Sam minister rolnictwa i rozwoju wsi stwierdził, iż w całej Europie ceny zbóż są niskie, ale także z powodu importu zboża rosyjskiego, które jest nawet tańsze niż ukraińskie” – czytamy w wystąpieniu „Korony”.

Według Związku, skoro zakazano importu określonych towarów z Ukrainy, należy wprowadzić zakaz importu w stosunku do tych samych produktów rolnych pochodzących z Federacji Rosyjskiej.

„W tym celu ZZR KORONA postanowił wyręczyć urzędników, przygotował i przesłał stosowny projekt rozporządzenia, wraz z uzasadnieniem i oceną skutków regulacji” – informuje organizacja. 

komisja europejska, ke, decyzja, embargo, polska, zakaz, import, zboże, ukraina

KE nie komentuje decyzji Polski o wprowadzeniu embarga na ukraińskie zboże. "Musimy ją przeanalizować"

Jesteśmy świadomi zapowiedzi niektórych państw UE dotyczących środków jednostronnych. Musimy je przeanalizować, więc na tym etapie nie możemy komentować - powiedziała PAP rzeczniczka Komisji Europejskiej Miriam Garcia Ferrer zapytana...

Skutki agresji ponosi teraz polskie rolnictwo

Jak podkreśla, data wniosku nie jest przypadkowa, bo 17 września to rocznica sowieckiej agresji na Polskę w 1939 roku.

„Rosja znów jest agresorem, tym razem wobec Ukrainy, ale skutki tej agresji ponosi m.in. polskie rolnictwo. W wyniku wojny nastąpił w roku 2022/23 zmasowany napływ zbóż z Ukrainy do Polski i w konsekwencji problemy ze zbytem krajowego zboża, a także olbrzymie zawirowania cenowe zbóż i nawozów, co zdestabilizowało rynek. Stąd też uważamy, że zakaz importu nie może dotyczyć wyłącznie Ukrainy, ale także Federacji Rosyjskiej. Skoro rząd jak do tej pory nie wydał takiego zakazu, to postanowiliśmy go wyręczyć i sami przygotowaliśmy stosowny projekt. Teraz czas na decyzję polskiego rządu” – podsumowuje ZZR „Korona”.

Poleć
Udostępnij