Żywność tradycyjna zawsze będzie atrakcyjniejsza dla psa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Beata Kołodziej PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-01-2018,12:30 Aktualizacja: 15-01-2018,12:46
A A A

Żywność tradycyjna, domowa zawsze będzie atrakcyjniejsza dla psa - mówi Olga Lasek, specjalista ds. żywienia zwierząt. Podkreśla także, że nie należy łączyć pokarmów tradycyjnych z karmami przemysłowymi.

W Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie odbyła się - jak mówią organizatorzy - pierwsza w Polsce konferencja naukowa poświęcona różnym sposobom żywienia psów. Na spotkanie zarejestrowało się ok. 200 osób z całej Polski.

Werkowo, powiat wągrowiecki, wielkopolska, Towarzystwo Opieki Nad Zwierzętami, schronisko dla psów

Pies tonął w błocie przed budą

Utrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach i rażące ich zaniedbywanie - to także formy znęcania się. Przed sądem będą za to odpowiadali właściciele jednego z gospodarstw w miejscowości Werkowo (pow. wągrowiecki, woj. wielkopolskie). O tym, że...

Uczelnia zdecydowała się na organizację wydarzenia, ponieważ, jak twierdzą specjaliści ds. żywienia zwierząt, obecnie można mówić o różnych sposobach karmienia psów oraz o licznych produktach żywnościowych dla czworonogów.

- Chcieliśmy skonfrontować to, co wiemy. Spotykamy się (naukowcy - PAP) z różnymi komentarzami, szczególnie w mediach społecznościowych, na temat żywienia psów. W internecie często wypowiadają się osoby, które nie znają się na dietach dla psów, a mimo to stają się "autorytetami" - powiedziała Lasek.

Ekspertka wyjaśniła, że mamy dwa podstawowe sposoby żywienia psów: tradycyjny - gospodarz przygotowuje w domu posiłki dla zwierzęcia, którymi przeważnie są resztki jedzenia oraz sposób polegający na podawaniu psu zakupionej karmy przemysłowej.

Lasek zaznaczyła, że kiedyś pies był łowcą, a dziś stał się kanapowcem. Jak przypomniała, współczesny pies jest podgatunkiem wilka szarego. W wyniku udomowienia stał się zwierzęciem zależnym od człowieka i uważa się, że nie potrafiłby przeżyć bez człowieka, który z nim od wieków dzielił jedzenie.

przestępstwo, pies, Krasnystaw, lubelskie, próba zabicia psa, policja

Pies nie był już potrzebny, więc wrzuciła go w worku do rzeki

Policjanci z Krasnegostawu w województwie lubelskim ujawnili kolejną szokującą historię dotyczącą próby zabicia psa. 31-letniej mieszkance gminy Łopiennik Górny postawiono zarzut znęcania się nad zwierzęciem ze...

Zootechnik stwierdziła też, że nie da się powiedzieć czy lepiej żywić psa pokarmem domowym, czy karmą przemysłową. - Jedzenie tradycyjne zawsze, bardziej niż karma, będzie atrakcyjne, smaczne dla zwierzęcia. To tak jakbyśmy zestawili dla człowieka suchary i świeżą bułkę, nawet jeśli dla człowieka jest ona już niesmaczna i jest resztką jedzenia - powiedziała specjalistka.

Podawanie karmy przemysłowej jest z kolei wygodnym i bezpiecznym sposobem żywienia, ponieważ właściciel psa nie musi się zastanawiać czy dostarczył pupilowi wszystkich potrzebnych składników.

Lasek zwróciła uwagę, że nie powinno się mieszać żywności domowej z karmą, która ma odpowiednią ilość składników odżywczych.

Mieszanie jej z tradycyjnym pokarmem zaburzy bilans składników odżywczych, potrzebnych zwierzęciu, doprowadzi do zaburzeń metabolizmu i otyłości.

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Gaju, wielkopolska, pies popcorn, zwyrodnialstwo

Pies skazany na śmierć w kukurydzy. Kombajnista nie mógł go zobaczyć

Sporo czasu jeszcze upłynie, zanim mały Popcorn dojdzie do siebie, po tym jak został potrącony przez kombajn na polu kukurydzy. Ktoś uwiązał tam pieska na łańcuchu, zostawiając na pewną śmierć w męczarniach. "I jak myślisz, czy masz prawo...

Według naukowca trudno jest samodzielnie skomponować posiłki dla psa tak, by zawierały wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Tradycyjne pokarmy dla zwierząt często nie dostarczają witamin i minerałów w odpowiednich ilościach lub też dostarczają ich w nadmiarze.

- W tradycyjnym żywieniu pokarm jest bardzo smaczny dla zwierząt, stąd proszą o jeszcze więcej. Zwierzę może otrzymać bardzo dużo energii, ale niewystarczająco dużo wartościowych witamin i składników mineralnych. Pies może pozornie wyglądać dobrze, mieć nadwagę, ale równocześnie - tak jak człowiek - może mieć poważne niedobry - powiedziała zootechnik.

Wskazała również, że zróżnicowanie wśród samych psów, też w obrębie jednej rasy, jest tak duże, że trudno ogólnie powiedzieć, która żywność będzie idealna dla czworonoga.

Dodała, że coraz więcej jest, np. w lecznicach, dietetyków dla zwierząt. W razie wątpliwości zawsze można zasięgnąć u nich porady. 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu