Zmiany w rekompensatach za szkody łowieckie? Resort środowiska odpowiada
Czy ministerstwo rozważy możliwość wprowadzenia zmian w przepisach dotyczących szkód łowieckich, aby uwzględnić specyfikę szkód rolnych i ułatwić rolnikom dochodzenie odszkodowań?
Takie pytanie do m.in. Ministerstwa Klimatu i Środowiska (MKiŚ) skierowała w ramach interpelacji Małgorzata Pępek (Koalicja Obywatelska).
Trudności z dochodzeniem odszkodowań
W odpowiedzi podpisanej przez wiceministra klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała podkreślono, że jego resort dostrzega istotę problemu związanego ze szkodami łowieckimi, które szczególnie dotykają rolników w rejonach o wyższej koncentracji populacji zwierzyny.

Ponad 9 mln zł za szkody wyrządzone w regionie przez zwierzęta pod ochroną
„Do tutejszego resortu zgłaszane są trudności związane z dochodzeniem odszkodowań za szkody łowieckie, prawidłowością realizacji procedury szacowania szkód oraz potrzebą doprecyzowania obowiązujących procedur. Wskazane problemy traktowane są jako istotny sygnał do analizy obowiązujących przepisów regulujących kwestie szacowania szkód łowieckich, jednakże uwzględnienie specyfiki szkód we wszelkiego rodzaju uprawach w przepisach mogłoby stanowić wyzwanie w praktyce” – wskazał Dorożała.
Do analizy podczas nowelizacji przepisów
Jak zaznaczył, przepisy wprowadzają ogólną procedurę szacowania szkód łowieckich, która wymaga specjalistycznej wiedzy merytorycznej w zakresie zasad prowadzenia upraw. A przedstawiciele kół łowieckich, uczestniczący w szacowaniu szkód, zdobywają tę wiedzę podczas szkoleń organizowanych przez Polski Związek Łowiecki oraz Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.
„W przypadku podjęcia decyzji o nowelizacji obowiązujących przepisów dotyczących szacowania szkód łowieckich, zgłoszone kwestie zostaną szczegółowo uwzględnione w toku analizy” – zapewnił wiceminister klimatu.
Resort monitoruje wysokość odszkodowań
Odniósł się też do pytania z interpelacji: „czy ministerstwo podejmie działania w celu analizy kwestii kosztów związanych z utrzymaniem zwierzyny łownej, w kontekście sytuacji właścicieli gruntów rolnych?”.

Ulewy i grad "wycięły" uprawy. Izba: trzeba zabezpieczyć środki na pokrycie wiosennych strat
„Ministerstwo monitoruje wysokość wypłaconych odszkodowań za szkody wyrządzone przez zwierzęta łowne w uprawach i płodach rolnych, również w przypadkach, gdy odszkodowania te są wypłacane przez podmioty reprezentujące Skarb Państwa. Żerowanie zwierzyny na różnych rodzajach upraw stanowi główny koszt jej utrzymania. Zwracam również uwagę, że obowiązek rekompensaty strat wyrządzonych przez zwierzynę w uprawach i płodach rolnych został nałożony na dzierżawców oraz zarządców obwodów łowieckich” – przekazał Mikołaj Dorożała.
Obwody łowieckie a właściciele gruntów
W ramach interpelacji padło też pytanie: „czy planowane są działania legislacyjne, które mogłyby doprecyzować kwestie związane z tworzeniem obwodów łowieckich oraz rekompensatami dla właścicieli gruntów rolnych?”.
Wiceszef resortu klimatu i środowiska, odpowiadając, wyjaśniał, że analiza procedury tworzenia obwodów łowieckich w drodze uchwały sejmiku województwa stanowi przedmiot zainteresowania tego ministerstwa, szczególnie w kontekście wprowadzenia rozwiązań, które ułatwiłyby właścicielom nieruchomości wyłączenie ich z obwodu łowieckiego, zwłaszcza w sytuacji, gdy uchwała już obowiązuje.

30 tysięcy wniosków o pomoc suszową
Mechanizm żądania od województwa
„Zwracam uwagę, że dzierżawa obwodów łowieckich polega na dzierżawieniu przez koła łowieckie prawa do wykonywania polowań i gospodarowania populacjami zwierząt łownych, stanowiących własność Skarbu Państwa na danym terenie. Nie jest to dzierżawa gruntu w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego. W związku z tym, Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie dostrzega potrzeby wprowadzania zmian w zasadach naliczania czynszów dzierżawnych za obwody łowieckie” – zwrócił uwagę Dorożała.
Przypomniał ponadto, że zgodnie z art. 27a ustawy Prawo łowieckie, obowiązuje mechanizm umożliwiający właścicielom lub użytkownikom wieczystym nieruchomości żądanie od województwa odszkodowania za poniesioną rzeczywistą szkodę, jeśli objęcie nieruchomości obwodem łowieckim uniemożliwi lub istotnie ograniczy dotychczasowe jej użytkowanie lub przeznaczenie. Roszczenie takie można zgłosić w terminie 3 lat od dnia wejścia w życie uchwały o podziale województwa na obwody łowieckie.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś