Zmowa cenowa na rynku silosów do zbóż? Przeszukania u przedsiębiorców

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
23-08-2023,11:50 Aktualizacja: 23-08-2023,11:51
A A A

Czy wzrost cen silosów do magazynowania zboża po ogłoszeniu programu pomocy dla rolników był wynikiem niedozwolonego porozumienia ograniczającego konkurencję? Na to pytanie ma odpowiedzieć Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął w tej sprawie postępowanie wyjaśniające, po informacjach uzyskanych w drodze „białego wywiadu”.

Przeszukania w firmach

„Celem prowadzonych działań jest sprawdzenie, czy ceny silosów zbożowych mogły wzrosnąć w wyniku niedozwolonych prawem praktyk po ogłoszeniu w kwietniu 2023 r. przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi programu dofinansowania zakupu i budowy infrastruktury do magazynowania produktów rolnych” – informuje w komunikacie UOKiK.

W ramach postępowania pracownicy Urzędu - za zgodą sądu i w asyście policji - przeprowadzili przeszukanie w siedzibach dwóch firm z branży.

„W postępowaniu wyjaśniającym chcemy sprawdzić, czy mogło dojść do zmowy cenowej i wymiany poufnych informacji pomiędzy konkurentami na rynku. Analizujemy obecnie zebrany materiał dowodowy. Przypominam, że wspólne ustalanie cen lub wymienianie się informacjami o nich jest naruszeniem prawa konkurencji. Przedsiębiorcy powinni samodzielnie kalkulować stawki, po których oferują produkty” – stwierdził cytowany w komunikacie prezes Chróstny.

arimr, nabór, wnioski, kpo, silosy, magazyny

Nabory wniosków w liczbach. Rolnicy starają się o ponad 512 mln zł na silosy

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) podsumowała trzy zakończone nabory wniosków o wsparcie z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Od 5 czerwca do 5 lipca br. prowadzony był nabór...

Postępowanie w sprawie

UOKIK podkreśla, że postępowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko konkretnym przedsiębiorcom. Jeśli zebrany materiał potwierdzi podejrzenia, wówczas rozpocznie się postępowanie antymonopolowe i zostaną postawione zarzuty.

„Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara finansowa w wysokości do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy. Menadżerom odpowiedzialnym za zawarcie zmowy grozi z kolei kara pieniężna w wysokości do 2 mln zł” – wskazuje UOKIK.

Jak dodaje, dotkliwych sankcji można uniknąć dzięki programowi łagodzenia kar (leniency). Daje on przedsiębiorcy uczestniczącemu w nielegalnym porozumieniu oraz menadżerom odpowiedzialnym za zmowę szansę obniżenia, a niekiedy uniknięcia kary pieniężnej. Można z niego skorzystać pod warunkiem współpracy z prezesem UOKiK w charakterze „świadka koronnego” oraz dostarczenia dowodów lub informacji dotyczących istnienia niedozwolonego porozumienia.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!