Wybory do izb. Klucz to płacenie podatku rolnego

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
29-04-2015,11:20 Aktualizacja: 29-04-2015,11:21
A A A

Przed zaplanowanymi na ostatni dzień maja wyborami do walnych zgromadzeń izb rolniczych wśród farmerów rodzą się pytania.

Najważniejsze i najczęściej powtarzające się dotyczy biernego i czynnego prawa wyborczego w tego rodzaju wyborach. Tutaj z interpretacją przepisów pospieszyło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Więcej niż hektar

Przede wszystkim, zgodnie z ustawą o izbach rolniczych, czynne i bierne prawo wyborcze mają członkowie tych izb. Są nimi osoby fizyczne i prawne będące podatnikami podatku rolnego (lub podatku dochodowego z działów specjalnych produkcji rolnej). Z kolei zgodnie z ustawą o podatku rolnym, jego płatnikami są właściciele, posiadacze samoistni i użytkownicy wieczyści gospodarstw rolnych. A takie gospodarstwo, to według ww. ustawy obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy.

Dzierżawcy też z prawami

Jak się jednak okazuje, nie trzeba być koniecznie właścicielem ziemi, by brać udział w wyborach. W grę wchodzi także dzierżawa. Ale podatnikiem podatku rolnego (a więc o członkiem izby) są tylko tacy dzierżawcy, którzy dzierżawią grunty stanowiące własność Skarbu Państwa bądź dzierżawią grunty gospodarstwa rolnego na podstawie umowy zawartej stosownie do przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników lub przepisów dotyczących uzyskiwania rent strukturalnych.

Zgodnie z ustawą o podatku rolnym, w innych przypadkach dzierżawcy nie są podatnikami podatku rolnego i tym samym z tego powodu nie przysługuje im czynne i bierne prawo wyborcze. Nie oznacza to jednak, że nie mogłoby im przysługiwać takie prawo, gdyby byli podatnikami podatku dochodowego z działów specjalnych produkcji rolnej.

O spisie decyduje gmina

A co z uprawnieniami wyborczymi rolników, którzy mają grunty położone w kilku gminach danego powiatu lub nawet w różnych powiatach? Co tutaj decyduje o prawie wyborczym - miejsce płacenia podatków czy miejsce zamieszkania lub zameldowania?

Niestety, przepisy ustawy o izbach rolniczych nie rozstrzygają tej kwestii. Urzędnicy wskazują, że spis uprawnionych do udziału w głosowaniu sporządza się w urzędzie gminy. I każdy może wnieść zażalenie w sprawie ewentualnych nieprawidłowości (np. gdy brakuje go w spisie). Jeżeli nie zostanie uwzględnione, na taką decyzję przysługuje prawo wniesienia - za pośrednictwem gminy - skargi do sądu rejonowego w ciągu 3 dni.

Warto przypomnieć, że data graniczna zgłaszania kandydatów na członków rad powiatowych izby rolniczej do komisji okręgowych to 11 maja. Głosowanie odbędzie się 31 maja w godzinach 8-18.

 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu