Wręczono nagrody im. Kolberga dla twórców kultury ludowej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
12-12-2015,16:45 Aktualizacja: 12-12-2015,17:01
A A A

Wyróżnienia dla twórców i instytucji za zasługi dla polskiej kultury ludowej - nagrody im. Oskara Kolberga - wręczono w piątek podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie. "Bez kultury ludowej nie byłoby naszej tożsamości" - mówił minister kultury Piotr Gliński.

W tym roku Nagrodę im. Oskara Kolberga wręczono po raz 40. Tegorocznym laureatom nagrody wręczał wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

święta, wigilia, wieś, Mazowsze, wystawa, Sierpc, tradycja, adwent

Snop zboża i śledzie. Tak kiedyś wyglądała wigilia na wsi

W skansenie w Sierpcu otwarto wystawę "Boże Narodzenie na Mazowszu". Można się dzięki niej dowiedzieć, jak od końca XIX do połowy XX wieku na mazowieckiej wsi przeżywano adwent, jak wyglądała wigilia, jak obchodzono święta i jak...
- Bez kultury ludowej nie byłoby naszej tożsamości i naszej wspólnoty politycznej - powiedział Gliński.  - Kultura to ciągłość - dziedzictwo, nawarstwianie się przez lata norm i wartości, a także selekcja tych najbardziej wartościowych - dodał.

Zwrócił uwagę, że patronem tej nagrody jest wybitny człowiek. - To refleksja dotycząca roli jednostki w historii. Kolberg to jednostka, a jednocześnie instytucja, która tak wiele stworzyła i tak bardzo wpłynęła na naszą rzeczywistość. To wielkie szczęście, że kultura i nauka polska miała Kolberga - przypomniał Gliński.

Komisja nagrody - w składzie: prof. Jan Adamowski, dr Aleksander Błachowski, Anna Borucka-Szotkowska, prof. Ewa Dahlig-Turek, Benedykt Kafel, prof. Anna Kwaśniewska, Waldemar Majcher, Alicja Mironiuk Nikolska, Krystyna Wódz, Dorota Ząbkowska - przyznało dziewięć nagród w kategoriach regulaminowych i jedną nagrodę honorową.

Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny, Damian Adamczak, Górny Śląsk

Wystawa o ostatnich rolnikach na Śląsku w chorzowskim skansenie

  Świniobicie, pielęgnacja koni wraz z ich podkuwaniem, czy uprawa kapusty - choć rolnictwo na Górnym Śląsku odchodzi w niepamięć, to wciąż są gospodarstwa, gdzie uprawia się te tradycyjne rolnicze zajęcia.    - Rolnictwo...
Nagrodę dla twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego otrzymała Aniela Krupczyńska - śpiewaczka i tancerka, popularyzatorka pieśni, gwary i obrzędów pienińskich oraz kierowniczka Zespołu Regionalnego im. Jana Malinowskiego ze Szczawnicy; Zuzanna Ptak - koronczarka, wykonawczyni tradycyjnych motywów i kompozycji z koronki szydełkowej; Maria Siwiec - śpiewaczka i tancerka, kierowniczka Zespołu "Gołcunecki" oraz Wincenty Staśkiewicz - wykonawca wycinanek kurpiowskich.

W kategorii "pisarstwo ludowe" nagrodę przyznano Walerii Prochownik - pisarce ludowej, poetce i prozatorce. Nagrodę "dla kapel ludowych" otrzymała Kapela Jana Kmity z Przystałowic Małych; nagrodę dla zespołów folklorystycznych otrzymał Zespół Śpiewaczy "Dorbozianki" z Dorboz oraz Zespół Regionalny "Regle" im. Jana Jędrola z Poronina.

W kategorii "badacze, naukowcy i animatorzy" nagrodę otrzymał prof. Piotr Dahlig - muzykolog, badacz i dokumentalista muzyki ludowej, pracownik Uniwersytetu Warszawskiego, a także Anna Urbaczka-Bury - regionalistka popularyzująca folklor cieszyński i wiedzę o regionie, reżyserka teatru ludowego i kierownik zespołu "Istebna".

Park Etnograficzny Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, skansen, grzegorz wójcicki

W Kolbuszowej wieś z przełomu wieków

Ponad 80 obiektów na blisko 30 hektarach w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej (woj. podkarpackie) odtwarza wieś galicyjską z przełomu XIX i XX stulecia. - Prezentujemy kulturę dwóch grup etnograficznych: Lasowiaków i...
W tym roku wręczono także nagrodę honorową "dla instytucji i organizacji społecznych zasłużonych w opiece i upowszechnianiu kultury ludowej, działających w kraju i zagranicą". Otrzymał ją Łódzki Dom Kultury w uznaniu za wspieranie, promocję i upowszechnianie tradycji kultury regionalnej oraz ochronę najcenniejszych form twórczości ludowej województwa łódzkiego.

Po wręczeniu wszystkich nagród odczytano list od marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Podkreślił on w nim, że kultura ludowa jest "jednym z fundamentów polskiej sztuki". "Dzisiaj, gdy świat zmienia się coraz szybciej, troska o kulturę ludową i zachowanie jej oryginalności ma szczególną wartość. Potrzebna jest świadomość roli twórców kultury ludowej w kształtowaniu naszych myśli i postaw" - napisał Kuchciński.

Nagroda im. Oskara Kolberga to najstarsza i jedna z najbardziej prestiżowych nagród, przyznawanych w uznaniu za zasługi dla promowania i rozwoju polskiej kultury ludowej. Pierwsza edycja nagrody odbyła się w 1974 r.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu