W Kolbuszowej wieś z przełomu wieków

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-10-2015,13:40 Aktualizacja: 13-10-2015,14:06
A A A

Ponad 80 obiektów na blisko 30 hektarach w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej (woj. podkarpackie) odtwarza wieś galicyjską z przełomu XIX i XX stulecia.

- Prezentujemy kulturę dwóch grup etnograficznych: Lasowiaków i Rzeszowiaków. Obie niegdyś zamieszkiwały teren północnej części obecnego województwa podkarpackiego - powiedział Grzegorz Wójcicki z kolbuszowskiego muzeum.

Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny, Damian Adamczak, Górny Śląsk

Wystawa o ostatnich rolnikach na Śląsku w chorzowskim skansenie

  Świniobicie, pielęgnacja koni wraz z ich podkuwaniem, czy uprawa kapusty - choć rolnictwo na Górnym Śląsku odchodzi w niepamięć, to wciąż są gospodarstwa, gdzie uprawia się te tradycyjne rolnicze zajęcia.    - Rolnictwo...

Wśród zgromadzonych obiektów są chałupy, stajnie, obory, chlewy, kurniki, stodoły, spichlerze, bróg, młyn wodny, wiatraki, kuźnie, olejarnia i garncarnia. W Kolbuszowej znalazły się także budynki użyteczności publicznej - szkoła, karczma, remiza strażacka i kościół.

Wójcicki przypomniał, że do najstarszych budynków należą m.in. spichlerz dworski z 1784, chałupa z 1804 r. oraz kościół z 1843 r. Poszczególne obiekty zestawione są w zagrody według układu siedliska. Z kolei zagrody odtwarzają układy przestrzenne tradycyjnej zabudowy wsi.

Skansen znajdują się w naturalnym otoczeniu przydomowych ogródków, sadów i pasiek oraz pól uprawnych, łąk i pastwisk, a także stawów i rzeki. W niektórych obejściach hodowane są zwierzęta, a dopełnieniem obrazu są wykonywane według dawnych sposobów czynności domowe i gospodarskie, uprawy polowe oraz pokazy pracy i umiejętności tradycyjnych rzemiosł.

W budynkach mieszkalnych i gospodarczych znalazły się niespotykane już dzisiaj meble, urządzenia i sprzęty.

Muzeum w Kolbuszowej powstało w 1959 r. Natomiast park etnograficzny utworzono w 1978 r. Skansen w ciągu roku zwiedza blisko 40 tys. osób.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj