Winiarze mają z czego się cieszyć. Krzewy ponownie obrodziły

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
03-11-2016,8:00 Aktualizacja: 03-11-2016,8:33
A A A

Od 7 do 12 ton z hektara zebrali w tym roku właściciele winnic na Podkarpaciu. Zdaniem winiarzy to oznacza urodzajny rok. W regionie jest ich blisko 150 winnic.

- Teraz winiarze muszą wykazać się wiedzą i doświadczeniem, by zrobić jak najlepsze wina. To już jest drugi z rzędu tak urodzajny rok. W tym roku krzewy ładnie obrodziły, a letnia aura sprzyjała dojrzewaniu owoców - powiedziała Ewa Wawro, prezes Fundacji "Galicja Vitis".

francja, wino, winogrono, zbiory winogron, winobranie

We Francji zbiorą mniej winogron. Ale wino ma być pyszne

Chłodna, deszczowa wiosna z późnymi przymrozkami oraz gwałtowne letnie burze i grad mocno zaszkodziły francuskim winnicom. Niektóre straciły ponad połowę owoców. Szczęśliwie długie, gorące i suche lato poprawiło jakość...

Przypomniała, że "w 2014 roku ze względu na wiosenne przymrozki i późniejsze masowe infekcje chorób grzybowych zebrano zaledwie dwie, trzy tony z jednego hektara". Winobranie na Podkarpaciu rozpoczęło się w połowie września i w niektórych winnicach trwało do końca października.

Najpierw zebrano odmiany solaris, aurora i bianca na wina białe oraz rondo na czerwone. Kilkanaście dni później zbierano odmiany regent, marechal foch i leon millot na czerwone wina. Winobranie zakończyły zbiory późniejszych odmian, czyli seyval blanc, johanniter, hibernal, sibera i jutrzenka, które dają wina białe.

- Teraz przez kilka najbliższych miesięcy czeka winiarzy wytężona praca w przetwórniach. Młode wino wymaga bowiem szczególnej troski - podkreśliła Wawro.

Prezes fundacji "Galicja Vitis" podkreśla, że "jakość wina rodzi się w winnicy, potem rolą winiarza jest to, by tego nie zepsuć". - O tym, jakie będzie wino, decyduje przede wszystkim zdrowotność i dojrzałość owoców. Duże znaczenie ma także kontrola plonowania; im mniejsze obciążenie krzewów, tym szansa na lepsze wino - wyjaśniła Wawro.
winnice, winobranie, hiszpania, katalonia, wino

Zbiory winogron ożywiają hiszpańską turystykę

Wrzesień jest miesiącem licznych na Półwyspie Iberyjskim zbiorów winogron. Wyrabiane z nich wina, a właściwie sam proces przygotowywania moszczu, przyciągają do hiszpańskich gmin licznych turystów. Z roku na rok w Hiszpanii...

W południowo-wschodniej Polsce już kilkanaście winnic legalnie sprzedaje wino, kilkadziesiąt innych oferuje degustację swoich win w trakcie zwiedzania gospodarstw.

Na Podkarpaciu jest blisko 150 winnic, które zajmują 150 ha. - W tej statystyce ujęte są także małe winnice przydomowe, które trafniej byłoby nazwać ogrodem winoroślowym niż winnicą - zauważyła prezes.

Przeciętne gospodarstwo winiarskie na Podkarpaciu zajmuje 20-40 arów. Przeważają odmiany odporniejsze, sprawdzone w lokalnym klimacie.

Początki uprawy winorośli na obszarze dzisiejszego Podkarpacia sięgają X-XI wieku, świadczą o tym m.in. lokalne nazwy geograficzne: Winna Góra, Winnica czy Winne, szczególnie liczne na pogórzach karpackich.

Winiarstwo na tych terenach stopniowo zanikało w XVI i XVII stuleciu, w dużej mierze za sprawą konkurencji win węgierskich, które wówczas zaczęły być masowo przywożone do Polski. Uprawa winorośli powróciła na Podkarpacie w połowie lat 80. ubiegłego wieku. Najwięcej winnic jest w okolicach Jasła i Krosna.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Advertisement
Advertisement
Advertisement