Zbiory winogron ożywiają hiszpańską turystykę

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Marcin Zatyka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
20-09-2016,12:10 Aktualizacja: 20-09-2016,12:40
A A A

Wrzesień jest miesiącem licznych na Półwyspie Iberyjskim zbiorów winogron. Wyrabiane z nich wina, a właściwie sam proces przygotowywania moszczu, przyciągają do hiszpańskich gmin licznych turystów.

Z roku na rok w Hiszpanii przybywa szlaków turystycznych oraz firm specjalizujących się w oprowadzaniu urlopowiczów, głównie cudzoziemców po plantacjach winogron oraz zakładach winiarskich. Zyskują na tym również drobni plantatorzy.

wino, winnica, Małopolska, produkcja wina, winogrona, biznes

W Małopolsce cały czas przybywa nowych winnic

Miłośnicy wina i pięknych krajobrazów w najbliższą sobotę w Smardzowicach koło Ojcowa zainaugurują sezon enoturystyczny na Małopolskim Szlaku Winnym. W tym roku zaplanowano zwiedzanie co najmniej 10 regionalnych winnic, których...

Jak powiedziała Maria Silva z gospodarstwa rolnego koło miejscowości Alcantara, w zachodniej Hiszpanii, nie tylko gminy, ale i poszczególni właściciele upraw winogron oraz firm wyrabiających wina zabiegają o organizację imprez służących przyciąganiu zagranicznych turystów.

- Wino jest jednym z synonimów Hiszpanii, dlatego licznie odwiedzający nasz kraj obcokrajowcy często zabierają je ze sobą w drogę powrotną. Wielu, szczególnie tych bardziej wymagających, chciałoby jednak przed wyjazdem zobaczyć jak przygotowuje się moszcz, z którego powstanie trunek - wyjaśniła.

Z roku na rok w całej Hiszpanii przybywa też masowych imprez, tzw. vendimias, związanych z rozpoczynającym się we wrześniu winobraniem. Szczególnie im przychylne są władze samorządów oddalonych od głównych szlaków turystycznych i często z własnej inicjatywy organizują festyny służące promocji lokalnych trunków oraz regionu.
produkcja wina, wina, portugalia, winnice, Symington Family Estates

Drony pomagają w produkcji wina

Na portugalskich plantacjach winogron, należących do marki Symington, drony pomagają dbać o jakość owoców, z których wyrabiane są znane na całym świecie wina porto i douro. Fernando Alves z działu badań i rozwoju spółki...

Jedne z najpopularniejszych świąt winobrania w Hiszpanii organizowane są w Katalonii. W samej tylko prowincji barcelońskiej, słynącej z win typu Penedes, Alella, Pla de Bages i Cava, odbywa się kilkadziesiąt imprez związanych z winobraniem.  

W katalońskich winnicach oferta dla turystów jest już na tyle rozbudowana, że pojawiły się wyspecjalizowane firmy organizujące "winne wycieczki" dostosowane do kieszeni i oczekiwań poszczególnych klientów. Wśród oryginalnych projektów jest zwiedzanie winnic quadem, helikopterem oraz udział w pikniku w środku rozległej plantacji win Allela.

W Katalonii, a także w innych regionach Hiszpanii, święta związane z vendimias przypadną w tym roku na przełom września i października.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj