Winiarze korzystają z mroźnej pogody i robią lodowe wino

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Alfred Kyc PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
03-12-2018,13:10 Aktualizacja: 03-12-2018,14:01
A A A

Słuchacze Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle na Podkarpaciu korzystając z mroźnej pogody w ostatni weekend zebrali grona i rozpoczęli wytwarzanie wina lodowego.

- W polskich warunkach produkcja wysokiej jakości wina lodowego może udać się tylko w wyjątkowych rocznikach, a taki był dla winiarzy 2018 - powiedziała w poniedziałek Ewa Wawro, dyrektor PAW.  Zaznaczyła, że "dobrze dojrzałe, zdrowe winogrona należy przetrzymać na krzewach, aż do mrozu poniżej siedmiu stopni".

podkarpacie, ewa wawro, winnice, produckja wina, uprawa winorośli

To był rekordowy rok. Zbierano nawet 12 ton winogron z hektara

Na Podkarpaciu w tym roku winobranie przyspieszone było prawie o miesiąc. Zebrano ok. 12 ton z hektara. - Teraz winiarze wykazują się wiedzą i doświadczeniem, by zrobić jak najlepsze wina - powiedziała Ewa Wawro, dyrektor Podkarpackiej Akademii...
Owoce muszą zamarznąć całkowicie i w takiej postaci zbiera się je i tłoczy. Zbiór winogron odbywa się bardzo wcześnie rano; czasami w nocy, przy sztucznym świetle.

- Winogrona także w trakcie przerobu nie mogą rozmarznąć. Dlatego temperatura powietrza w ciągu dnia też musi być ujemna - dodała ekspertka. Po wytłoczeniu uzyskuje się skoncentrowany moszcz o zawartości cukru 40-50 kg w 100 litrach.

- Zdając sobie sprawę, że kolejny raz taka okazja może się nie przytrafić szybko zdecydowaliśmy się na pozostawienie na krzewach owoców odmiany Vidal Blanc, która doskonale nadaje się na wino lodowe. Uprawiana jest ona na dużą skalę w Kanadzie. Służy tam do wyrobu słynnych z wysokiej jakości win lodowych - wyjaśnił Roman Myśliwiec, wykładowca PAW.

Słuchacze, którzy zgłosili się do robienia wina lodowego od kilku tygodni czekali na zimowe winobranie. Korzystając ze sprzyjającej pogody rozpoczęli je w ostatnią sobotę o szóstej rano.

konsumpcja wina, produkcja wina, kamila klajman, Laboratorium Autentykacji Produktów

Pijemy coraz więcej win. Na rynku jest jednak wiele podróbek

Wino cieszy się rosnącą popularnością. Polscy konsumenci przykładają coraz większą wagę do jego walorów i jakości. Zdarzają się jednak producenci, którzy wypuszczają podrabiane trunki gronowe. Do tej pory autentyczność i jakość wina...

- Winobranie poszło sprawnie. Zdecydowanie trudniej było podczas tłoczenia. Do prasy wrzuca się zamrożone grona, z których wyciska się skoncentrowany, bardzo słodki, gęsty jak miód sok. Natomiast zamrożona woda w postaci kryształków lodu zostaje w wytłokach - mówił Myśliwiec.

W trakcie tradycyjnego przerobu ze 100 kg owoców uzyskuje się ok. 70 litrów moszczu, który przerabia się na wino.

Z kolei w przypadku wina lodowego ze 100 kg owoców uzyskuje się zaledwie kilkanaście litrów zagęszczonego soku. Po przeprowadzeniu fermentacji uzyskuje się bardzo słodki, skoncentrowany, ceniony przez znawców trunek.

Wina lodowe należą do kategorii win specjalnych. Ze względu na skomplikowaną i pracochłonną technologię produkcji są drogie.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu