Większość Polaków odróżnia sok od napoju

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
11-06-2015,10:00 Aktualizacja: 11-06-2015,10:17
A A A

Blisko dwie trzecie Polaków wie, że sok składa się w przynajmniej 85 proc. z owoców oraz nie zawiera sztucznych aromatów, barwników czy konserwantów - wynika z sondażu TNS Polska.

Ankietowani potrafią odróżnić napoje, większe trudności sprawia zdefiniowanie nektarów.

Jak podaje TNS Polska, około dwie trzecie Polaków (65 proc.) wie, że sok, aby zgodnie z prawem mógł być nazywany sokiem, powinien składać się w przynajmniej 85 proc. z owoców oraz nie powinien zawierać sztucznych aromatów, barwników czy konserwantów.

Prawdziwy sok nie może zawierać barwników ani konserwantów

Wśród konsumentów funkcjonuje cała masa mitów na temat soków. Niektórzy uważają, że każdy sok jest słodzony i zawiera konserwanty. To nieprawda - przekonywali prelegenci biorący udział w Akademii Sokowej,...
Według badań TNS Polska, najwięcej wątpliwości budzi definicja nektaru. Tylko nieco ponad połowa respondentów (55 proc.) wie, że nektar to produkt, który składa się z minimum 25 proc. owoców oraz nie posiada sztucznych aromatów, barwników i konserwantów.

Przyporządkowanie napoju do odpowiedniej definicji (czyli produktu składające się z minimum 20 proc. owoców, zawierającego często sztuczne aromaty, barwniki i konserwanty) nie sprawiało badanym problemu. Prawidłowo zdefiniowało ten produkt ponad trzy czwarte Polaków (78 proc.).

Jak wynika z badań TNS Polska, nieco ponad połowa Polaków (51 proc.) potrafi prawidłowo połączyć w pary definicje i nazwy wszystkich produktów.

Sondaż TNS Polska został przeprowadzony w dniach 8-14 maja na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1006 mieszkańców Polski w wieku powyżej 15 lat.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu