Wiceszef MSWiA: zależy nam na bezpieczeństwie żywnościowym Polski

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Inga Domurat PAP, (zl) | redakcja@agropolska.pl
17-04-2023,10:50 Aktualizacja: 17-04-2023,10:54
A A A

Ta decyzja wynika tylko i wyłącznie z tego, że zależy nam na tym, by bezpieczeństwo żywnościowe było zagwarantowane. To decyzja ważna dla Polski, ważna dla Polaków – powiedział wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker w kwestii wprowadzonego zakazu importu produktów rolnych z Ukrainy.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji pytany w poniedziałek w Polskim Radiu Koszalin o wprowadzony przez Polskę zakaz importu ukraińskiego zboża zaznaczył, że rząd "musi podejmować decyzje, które czasami są ciężkie, ale które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom Polski, Polaków".

"Ta decyzja wynika tylko i wyłącznie z tego, że zależy nam na tym, by bezpieczeństwo żywnościowe było zagwarantowane, tak jak Polacy sobie życzą. Podejmujemy decyzje, mając na względzie polskie interesy, a nie interesy innych państw" – powiedział Szefernaker.

zboże, produkty z ukrainy

Jakie produkty rolne z Ukrainy są objęte zakazem przywozu?

15 kwietnia 2023 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych. Rozporządzenie wprowadza zakaz przywozu do 30 czerwca br. określonych produktów pochodzących...

Podkreślił, że Polska miała być tylko krajem tranzytowym dla ukraińskich produktów rolnych, a te w niej pozostawały. Komisja Europejska, w jego ocenie, nie podejmowała skutecznych działań wspólnie z Polską, by zapobiec temu procederowi. Poinformował, że obecnie jest prowadzony dialog. Zapowiedział także rozmowy z międzynarodowymi partnerami. "Mam nadzieję, że pozwolą wytłumaczyć tę decyzję i szukać innych rozwiązań na przyszłość" – mówił Szefernaker.

Wiceszef MSWiA pytany był także o to, jak wprowadzony zakaz importu produktów rolnych z Ukrainy wpłynie na dobre relacje polsko-ukraińskie, czy ich nie zepsuje.

"Budowanie silnych relacji, także z Ukrainą, polega na tym, że musimy dbać o polski interes w tych relacjach. Nie może być tak, że będziemy podejmować decyzje, które będą wbrew polskiemu interesowi, tylko po to, by te relacje z Ukraińcami były dobre. Zrobimy wszystko, aby działania, które mogłyby w Polsce szkodzić bezpieczeństwu żywnościowemu, były ukrócone" – powiedział Szefernaker.

Mateusz Morawiecki, PiS, tarcza rolna

Premier zapowiada tarczę rolną dla rolnictwa

Proponujemy tzw. tarczę rolną dla rolnictwa; zwiększymy dopłaty do paliwa rolniczego do 2 zł, a w najbliższym czasie rząd wyśle notyfikację do KE ws. zgody na dopłaty w wysokości 500 zł do nawozów sztucznych - zapowiedział...

W jego ocenie takie działanie jest także w interesie Unii Europejskiej. "Stąd nasz dialog, wspólne działania, które powinny się pojawić. Przecież Polska jest krajem Unii Europejskiej. Polacy są takimi samymi obywatelami Unii Europejskiej, jak przedstawiciele innych państw i mają prawo do takiego bezpieczeństwa żywnościowego, jak inni" – zaznaczył Szefernaker.

15 kwietnia 2023 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych. Rozporządzenie wprowadza zakaz przywozu do 30 czerwca br. określonych produktów pochodzących lub przywożonych z terytorium Ukrainy na terytorium Polski - m.in. zboża, cukru, owoców i warzyw.

W niedzielę rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. gospodarczych Arianna Podesta przekazała, że KE wie o zakazie importu płodów rolnych zapowiedzianym przez Polskę i Węgry. Podkreśliła, że KE poprosiła władze obu krajów o informacje w tej sprawie. "W tym kontekście należy podkreślić, że polityka handlowa należy do wyłącznych kompetencji UE, a zatem działania jednostronne są niedopuszczalne. W tak trudnych czasach kluczowe znaczenie ma koordynacja i uzgodnienie wszystkich decyzji w UE" - oświadczyła również przedstawicielka KE.

W sobotę we wsi Łyse koło Ostrołęki (woj. mazowieckie) podczas konwencji PiS dotyczącej rolnictwa zaprezentowano pakiet rozwiązań dla rolników zakładający powszechny skup zboża, dopłaty do nawozów, zakaz wwozu produktów rolniczych z Ukrainy.

 
Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!