W liczeniu dzików wezmą udział także rolnicy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
18-10-2016,15:10 Aktualizacja: 19-10-2016,8:19
A A A

Trwa nakazana przez ministra środowiska ogólnopolska inwentaryzacja dzików. W wielkim liczeniu biorą udział leśniczy, myśliwi, przedstawiciele różnych instytucji i stowarzyszeń czy studenci. Niektórzy rolnicy mogą nawet przy okazji dorobić.

- Chcemy zobaczyć, w jakiej liczbie, gdzie i w jaki sposób są one rozmieszczone - mówił minister środowiska Jan Szyszko, zapowiadając ogólnopolską inwentaryzację dzików.

ASF, dziki, padłe,

ASF - wykryto 114. przypadek u dzików w Polsce

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu kolejnego, sto czternastego przypadku wystąpienia ASF u dzików w Polsce, w odległości około 65 km od granicy polsko-białoruskiej.   Sto czternasty przypadek stanowią zwłoki...
Chodzi o sprawdzenie stopnia ograniczenia populacji (poprzez odstrzał) w związku z rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń oraz w kontekście wzrastającej liczby szkód w rolniczych uprawach.

- Rośnie liczba wyrządzanych szkód, kosztów zabezpieczenia przed szkodami, sum, jakie są wypłacane, i oczywiście liczby kolizji drogowych. W całym kraju przez ostatnie 6 lat mamy ponad 115 tys. kolizji, ponad 1 tys. wypadków i ok. 50 ofiar śmiertelnych. To jest właśnie efekt długotrwałej polityki chronienia wszystkiego, co się da, oraz, powiedziałbym, takiego podejścia niemerytorycznego do prowadzenia gospodarki, zaznaczam: gospodarki łowieckiej - wskazywał Andrzej Konieczny, wiceminister środowiska.

Z informacji podawanych w serwisach internetowych poszczególnych nadleśnictw wynika, że na większości terenów wielkie liczenie dzików będzie odbywać się w najbliższych dniach metodą pędzeń próbnych.

asf, odstrzał dzików, dzik, jan szyszko, ministerstwo środowiska

Roczny odstrzał dzików może przekroczyć 250 tysięcy sztuk

W związku z afrykańskim pomorem świń roczny odstrzał dzików w Polsce może przekroczyć 250 tys. sztuk - wynika z wypowiedzi Jana Szyszko, ministra środowiska. Resort zapowiada też inwentaryzację żyjących w kraju dzików.   ...
14 października badanie odbyło się w Nadleśnictwie Chojnów (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Warszawie). Tu zapraszano do współpracy m.in. stołecznych studentów.

Tego dnia doszło do spotkania w Gdańsku w sprawie inwentaryzacji dzików z inicjatyw tamtejszego wojewody. Uczestnicy doszli do wniosku, że Lasy Państwowe i miejscowe koła łowieckie nie mają takiego potencjału ludzkiego, by skutecznie przeprowadzić tego typu akcję. Dlatego udział w niej zaproponowano rolnikom, czyli członkom Pomorskiej Izby Rolniczej.

Chętnym ma być zagwarantowane całodzienne wyżywienie, transport na miejsce, szkolenia, kamizelki identyfikacyjne, środki łączności, sprzęt do identyfikacji zwierząt, a także - co ważne - wynagrodzenie dzienne (w wysokości ok. 80 zł).

Inwentaryzacja  w regionie kujawsko-pomorskim odbędzie się w dniach 20-26 października. Tamtejsi leśnicy poprosili oficjalnie społeczność o przełożenie wizyt w lesie na inny termin i wzmożoną ostrożność podczas poruszania się pojazdami przez tereny leśne. "Przemieszczająca się zwierzyna (nie tylko dziki) może stanowić zagrożenie dla ruchu" - ostrzegają leśnicy.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu