Uzdrawiająca moc ula. Apiterapia coraz popularniejsza

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
04-05-2017,8:10 Aktualizacja: 04-05-2017,8:37
A A A

Apiterapia, popularna w Austrii metoda leczenia mikroklimatem ula, jest dostępna także w Polsce. W gospodarstwie pasiecznym rodziny Jabłońskich w Łąkorzu koło Nowego Miasta Lubawskiego można wdychać lecznicze substancje lotne wydzielane przez pszczoły podczas produkcji miodu.

Grzegorz Jabłoński, właściciel gospodarstwo pasiecznego powiedział, że terapia lotnymi substancjami w jego pasiece została zaczerpnięta z innych krajów.

pszczelarstwo, bartnictwo, pszczoły, owady zapylające, pszczelarstwo leśne, sggw

Pszczoły wracają do lasów. Powstają barcie i kłody bartne

Polska jako jedyny kraj UE podjęła próbę przywrócenia bartnictwa. Największym przedsięwzięciem jest projekt "Tradycyjne bartnictwo ratunkiem dzikich pszczół w lasach" realizowany przez cztery nadleśnictwa z...

- Apiterapia jest bardzo popularna w Austrii ale także na wschodzie - na Ukrainie i w Rosji. Osoba, która chce skorzystać z tej metody terapii wchodzi do domku wielkości altanki ogrodowej. W tym domku żyje i pracuje dziesięć rodzin pszczelich. Wyloty uli umiejscowione są na zewnątrz, od środka ule są zabezpieczone siatkami, dzięki czemu osoba znajdująca się w środku domku nie jest narażona na użądlenia pszczół. Powietrze w domku wysycone jest mikroklimatem ula - wyjaśnił gospodarz.

Jest to swoista forma sauny, oddycha się leczniczymi oparami, które powstają, gdy pszczoły przerabiają zebrany na łąkach nektar na miód. To swoisty mikroklimat, który tworzą substancje lotne z nektaru i propolisu.

Jabłoński wyjaśnił, że ilość substancji leczniczych jest zależna od pory roku i temperatury powietrza na zewnątrz. Ale przyjmuje się, że z 3 litrów nektaru pszczoły wytworzą 1 litr miodu, czyli 2/3 leczniczej masy odparowuje. Gdy ul jest wolnostojący lecznicze substancje "idą w powietrze", natomiast dzięki umiejscowieniu uli w domku, opary zostają w komorze.

Poza substancjami leczniczymi, pszczoły mogą także uspokoić wibracjami. "Dobry szum" mikrowibracji powstaje dzięki ruchom skrzydełek owadów. W altance na czas terapii można położyć się albo usiąść.

W gospodarstwie Jabłońskich apiterapia jest bezpłatna i traktowana jako bonus dla odwiedzających. W Austrii za nocleg w domku z mikroklimatem ula trzeba zapłacić nawet 100 euro.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu