Ustawa "kowidowa" wprowadza zmiany w melioracji

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
04-11-2021,10:35 Aktualizacja: 04-11-2021,10:39
A A A

Ministerstwo Infrastruktury przejmie zadania dotyczące melioracji wodnych, by przeprowadzić reformę, której celem jest zwalczanie suszy w rolnictwie.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz ustawy - Prawo wodne. Został przedłożony przez ministra infrastruktury.

melioracja, wody polskie, urządzenia melioracyjne, system nawodnień, walka z suszą

Melioracja ma zapewnić także nawodnienie upraw

Przywracanie dwukierunkowych funkcji obiektów melioracyjnych na funkcje nawadniająco-odwadniające - to cel pilotażowego Programu Nawodnień Rolniczych. W tym roku uruchamia go Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Program jest już...

Nowe przepisy m.in. umożliwią zachowanie ważności dokumentów marynarskich do 90 dni od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii i przedłużą do 31 grudnia 2021 r. dofinansowanie rekompensat za świadczenie usług publicznego transportu zbiorowego w pasażerskich przewozach kolejowych.

Z uwagi na skutki pandemii COVID-19 związane z ograniczeniami w przewozie towarów i pasażerów statkami na rzekach, planowane jest zwolnienie przewoźników z opłat za korzystanie z publicznych rzek i śluz. Do tego o 12 miesięcy przedłużony zostanie okres obowiązywania planów gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy i planów zarządzania ryzykiem powodziowym dla obszarów dorzeczy.

Projekt nowelizacji wprowadza także zmiany w administracji publicznej, w zakresie melioracji wodnych, którymi docelowo powinien zajmować się minister do spraw gospodarki wodnej, czyli obecnie minister infrastruktury.

"Zagadnienia te dotyczą m.in. budowy i utrzymania urządzeń infrastruktury melioracyjnej zapewniającej wodę dla rolnictwa. Minister infrastruktury, przy pomocy Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, będzie wykonywał wszystkie zadania w tym zakresie. W konsekwencji kompleksowe zarządzane melioracjami wodnymi pozwoli systemowo przeciwdziałać skutkom suszy" - czytamy w komunikacie resortu infrastruktury. 
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu