Tymi problemami minister powinen zająć się w pierwszej kolejności

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
13-12-2015,10:00 Aktualizacja: 14-12-2015,15:55
A A A


Z problematyką szacowania szkód nieodłącznie wiąże się problematyka ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Krajowa Rada Izb Rolniczych postuluje wprowadzenie systemu powszechnych ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich "pakietowo", od wszystkich ryzyk, z dofinansowaniem z budżetu państwa.

3. Zasady sprzedaży i dzierżawy gruntów rolnych

Kolejną kwestią wymagającą szczególnej uwagi jest kwestia zasad sprzedaży i dzierżawy gruntów rolnych. Zmiany w tym zakresie powinny w szczególności polegać na przyznaniu komisjom do spraw kształtowania ustroju rolnego szerszych uprawnień związanych z podejmowaniem ostatecznej decyzji co do sprzedaży czy dzierżawy nieruchomości rolnych, by chronione były interesy polskich rolników, pragnących rozwijać swoją działalność.

"Wiodącą rolę w takich komisjach powinni odgrywać przedstawiciele izb rolniczych, którzy doskonale znają uwarunkowania gospodarcze i społeczne na danym terenie" - podkreśla KRIR.

4. Sprzedaż bezpośrednia

Krajowa Rada Izb Rolniczych uważa, że należy podjąć dalsze prace w celu uregulowania ustawy dotyczącej sprzedaży bezpośredniej, tj. dostaw bezpośrednich w zakresie produkcji roślinnej, zgodnie z rozporządzeniem nr (WE) 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych oraz produktów przetworzonych produkcji zwierzęcej.

Agencja Nieruchomości Rolnych, sprzedaż ziemi, dzierżawa ziemi, zasoby ANR

Będą przetargi na dzierżawę ziemi, sprzedaż gruntów nadal wstrzymana

Agencja Nieruchomości Rolnych wznawia przetargi ograniczone i nieograniczone na dzierżawę gruntów, natomiast nadal będą wstrzymane przetargi na sprzedaż państwowej ziemi. Odstępstwem będzie sprzedaż nieruchomości na rzecz byłych właścicieli...
"Należy dopuścić do obrotu mięso pozyskane z legalnego uboju oraz umożliwić grupową sprzedaż produktów w punktach sprzedaży bezpośredniej, wzorem krajów Europy Zachodniej" - zaznacza samorząd rolniczy.

5. Zmiana systemu doradztwa rolniczego

"W świetle wyzwań stawianych przed rolnikami w ramach Wspólnej Polityki Rolnej realizowanej w perspektywie finansowej 2014-2020, dotyczących zwiększania innowacyjności i unowocześnienia sektora rolno-spożywczego, a także podniesienia poziomu wiedzy w zakresie nowych rozwiązań technologicznych, konieczna jest także zmiana systemu doradztwa rolniczego" - przyznaje Krajowa Rada Izb Rolniczych.

Doświadczenia lat ubiegłych wskazują, że ośrodki doradztwa rolniczego działające jako samorządowe osoby prawne nie zawsze spełniają oczekiwania rolników.

"Proponuje się zatem, by cały system doradztwa rolniczego podlegał ministrowi rolnictwa, dzięki czemu zapewniona zostanie jednolitość wykonywanych zadań i większa kontrola ich prawidłowości i skuteczności, dla dobra korzystających z systemu doradztwa rolników" - czytamy w oświadczeniu.

MRiRW, ODR, ośrodek doradztwa rolniczego, rolnicy, Krzysztof Jurgiel

Ośrodki doradztwa rolniczego czeka prawdziwa rewolucja

O tym, że doradztwo rolnicze w Polsce kuleje mówi się od dawna, ale dotychczas żadnemu z ministrów rolnictwa nie udało się uzdrowić sytuacji. Powód jest prosty - od 2009 roku 16 wojewódzkich ośrodków doradztwa...
"Proponuje się także, by izbom rolniczym powierzone zostały zadania związane z prowadzeniem tego doradztwa, na wzór rozwiązań francuskich czy austriackich. Izby rolnicze, jako najszersza reprezentacja wszystkich rolników, dają bowiem gwarancję prawidłowości i rzetelności wykonywania takich zadań" - twierdzi KRIR.

6. Zmiana ustawy Prawo łowieckie

Krajowa Rada Izb Rolniczych zwraca się o wsparcie działań właściwych organów zwianych z rozwiązaniem problemu tzw. szkód łowieckich.

W ocenie samorządu rolniczego zasady szacowania strat powinny być jak najszybciej kompleksowo uregulowane w ustawie - Prawo łowieckie, a straty te powinny być szacowane przez niezależnych ekspertów. Takimi ekspertami mogliby być w szczególności przedstawiciele izb rolniczych.
 
Wymienione powyżej zadania, w których realizacji miałyby uczestniczyć izby rolnicze, mogłyby zostać powierzone izbom rolniczym jako zadania zlecone z zakresu administracji rządowej, po zapewnieniu koniecznych środków finansowych na ich realizację.

"Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Izb Rolniczych wyraża wolę efektywnej współpracy w zakresie rozwiązywania wszystkich problemów w rolnictwie, zapewniając ze swojej strony, że zawsze podstawowym celem i motywem wszelkich podejmowanych działań jest dobro polskich rolników oraz rozwój polskiego rolnictwa, a tym samym całej Rzeczypospolitej Polskiej" - czytamy w stanowisku samorządu rolniczego.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu