Ośrodki doradztwa rolniczego czeka prawdziwa rewolucja

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Krzysztof Zacharuk | zacharuk@agropolska.pl
09-12-2015,15:15 Aktualizacja: 09-12-2015,18:33
A A A

O tym, że doradztwo rolnicze w Polsce kuleje mówi się od dawna, ale dotychczas żadnemu z ministrów rolnictwa nie udało się uzdrowić sytuacji.

Powód jest prosty - od 2009 roku 16 wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego, które zatrudniają łącznie blisko 4,2 tys. osób - podlega właściwym miejscowo sejmikom województw (ODR-y są samorządowymi osobami prawnymi).

edukacja, uczniowie, szkoła, rolnictwo, Krzysztof Jurgiel, MRiRW

Ministerstwo rolnictwa chce przejmować kolejne szkoły

Nowy szef resortu rolnictwa zapowiada rewolucję w edukacji rolniczej. Krzysztof Jurgiel chce, aby pod skrzydła ministerstwa trafiło kilkadziesiąt nowych placówek. - Podejmiemy energiczne działania w tym zakresie - mówił podczas...
Bezpośrednio resortowi rolnictwa podlega jedynie Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, które posiada trzy oddziały: w Krakowie, Poznaniu i Radomiu.

Nowy minister rolnictwa zamierza odzyskać kontrolę nad wojewódzkimi ośrodkami doradztwa i "uzdrowić" ich sytuację.

- Przejęcie ODR-ów to ważną sprawa. Chcemy w miarę szybko uratować to, co się da. Doradztwo rolnicze w Polsce naprawdę nie funkcjonuje najlepiej - oświadczył Krzysztof Jurgiel w środę w Sejmie podczas obrad Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W jego ocenie, zadanie jest trudne, ale musi zakończyć się sukcesem. Zwłaszcza, że przed ośrodkami doradztwa rolniczego stawiane są coraz bardziej ambitne zadania.

O potrzebie zmian od dawna wypowiadają się eksperci. Prof. Józef Kania z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie już trzy lata temu w Senacie alarmował, że obecny status jednostek doradztwa rolniczego jest nieodpowiedni.

krzysztof jurgiel, ministerstwo rolnictwa, janusz wojciechowski

Jurgiel zdradza swoje priorytety. Wyzwań ne brakuje

Zwiększenie liczby ubezpieczających się rolników, zahamowanie spekulacji ziemią rolną, przygotowanie stanowiska do przyszłorocznych negocjacji Wspólnej Polityki Rolnej i zrównoważony rozwój - jako swoje priorytety...
Naukowiec wskazał też na brak koordynatora działalności ośrodków doradztwa, a także na niedostateczne więzi ze środowiskiem naukowym, spowodowane m.in. brakiem właściwego premiowania pracowników nauki za współpracę z gospodarką.

Jako możliwe drogi naprawy sugerował przekazanie ODR-ów pod kontrolę izb rolniczych wraz z zagwarantowaniem odpowiednich środków finansowych albo podporządkowanie ośrodków ministrowi rolnictwa, ale ze zmianą roli i funkcji Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.

Z kolei dyrektor Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Mirosław Drygas zwracał uwagę, że obecny system doradztwa rolniczego charakteryzuje się "niespotykaną w innych krajach strukturą".

Składa się z kilkunastu w żaden sposób niepowiązanych ze sobą jednostek. Nie ma też ośrodka decyzyjnego, aktywnie koordynującego działalność ośrodków doradztwa z punktu widzenia realizacji celów polityki rolnej państwa.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE