Tracą koła łowieckie i rolnicy. Myśliwi chcą rekompensat za stan wyjątkowy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
02-12-2021,13:35 Aktualizacja: 02-12-2021,13:41
A A A

Na obszarze objętym stanem wyjątkowym obowiązuje zakaz polowań. Straty ponoszą koła łowieckie i rolnicy, a Mariusz Filipiuk, starosta bialski apeluje do rządu o zmianę przepisów.

Od 2 września 55 miejscowości w powiecie bialskim (woj. lubelskie) znalazło się w strefie stanu wyjątkowego. To oznacza, że myśliwi nie mogą tam polować, ani szacować szkód łowieckich.

odszkodowania łowieckie, prawo łowieckie, koła łowieckie, Andrzej Duda

Prezydent podpisał ustawę rozszerzającą prawo do odszkodowań łowieckich

Z odszkodowań łowieckich będą mogli skorzystać także ci rolnicy, którzy wcześniej nie zgodzili się na budowę urządzeń zabezpieczających ich plony przed szkodami wyrządzonymi przez zwierzynę łowną - przewiduje nowela Prawa łowieckiego...

- Proszę sobie wyobrazić, co się dzieje na tych obwodach, gdzie od 3 miesięcy nie pojawiają się myśliwi. Zwierzyna wyrządza tam wiele szkód - podkreśla samorządowiec w rozmowie z "Dziennikiem Wschodnim".

Wystąpił już nawet do premiera o zmianę przepisów. - Zaapelowaliby aby umożliwić myśliwym prowadzenie gospodarki łowieckiej, czyli choćby organizowanie polowań. W sytuacji, gdy myśliwi nie mogą tego robić, odpowiedzialność za szkody powinno wziąć państwo. Nie wyobrażam sobie, by myśliwi ponosili koszty wypłaty odszkodowań - stwierdza Filipiuk.

Jego zdaniem rolnicy i myśliwi powinni zostać objęci rekompensatami, które rząd wypłaca m.in. branży hotelarskiej z terenów przygranicznych.

W odpowiedzi na apel starosty, kancelaria premiera przekazała sprawę Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji - podaje dalej dziennik.

"Propozycja (…) zakładająca wyłączenie broni posiadanej na podstawie pozwolenia wydanego w celach łowieckich z ograniczeń obowiązujących na obszarze objętym stanem wyjątkowym (…), może utrudnić działania Straży Granicznej, Wojska Polskiego i Policji w zakresie realizacji zadań związanych z kryzysem migracyjnym na odcinku granicy państwowej z Białorusią" - pisze Anna Wilanek-Kińska, zastępca dyrektora Biura Ministra MSWiA.

Wskazuje zarazem, że "na wskazanym obszarze (…) szacowanie szkód łowieckich, wydaje się możliwe na podstawie obowiązujących przepisów".

Stan wyjątkowy w gminach przy granicy z Białorusią skończył się 2 grudnia. W życie weszły przepisy nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej. W praktyce, oznacza to kolejne możliwości zakazu przebywania w strefie nadgranicznej wielu podmiotom.
 

źródło: "Dziennik Wschodni"

Poleć
Udostępnij
Skomentuj