Prezydent podpisał ustawę rozszerzającą prawo do odszkodowań łowieckich

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
16-11-2021,14:00 Aktualizacja: 16-11-2021,14:02
A A A

Z odszkodowań łowieckich będą mogli skorzystać także ci rolnicy, którzy wcześniej nie zgodzili się na budowę urządzeń zabezpieczających ich plony przed szkodami wyrządzonymi przez zwierzynę łowną - przewiduje nowela Prawa łowieckiego podpisana przez Andrzeja Dudę.

Nowelizacja tego aktu prawnego była inicjatywą Senatu i konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z maja 2019 roku, który uznał dotychczasowe przepisy w sprawie odszkodowań za sprzeczne z ustawą zasadniczą.

postrzał podczas polowania, gmina Rokitno, Barbara Salczyńska-Pyrchla, KMP w Białej Podlaskiej

Postrzał podczas polowania. Ranny został 64-latek

Podczas polowania 56-latek oddał niekontrolowany strzał z broni myśliwskiej, raniąc innego uczestnika. Usłyszał zarzuty, a ostatecznie sprawę rozstrzygnie sąd. Dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej (woj. lubelskie) otrzymał...

Dotąd odszkodowania łowieckie nie przysługują tym posiadaczom uszkodzonych upraw lub plonów rolnych, którzy nie wyrazili zgody na budowę przez dzierżawcę lub zarządcę obwodu łowieckiego urządzeń lub wykonywania zabiegów, które mają zapobiegać szkodom.

Nowela Prawa łowieckiego rozszerza możliwość ubiegania się o odszkodowania od myśliwych. Prawo do odszkodowania będzie przysługiwało także tym, którzy nie wyrazili zgody na budowę urządzeń zapobiegających szkodom, jeśli powstałe szkody nie pozostawały z związku przyczynowym z odmową zgody na budowę takich urządzeń, a także gdy powstałe szkody zostały wyrządzone podczas polowania.

Nowela ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu