Szybciej na emeryturę? Rząd zdecyduje w przyszłym tygodniu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
06-07-2016,14:55 Aktualizacja: 06-07-2016,15:24
A A A

Premier Beata Szydło zapowiedziała w środę, że prawdopodobnie w przyszłym tygodniu rząd przyjmie opinię o prezydenckim projekcie obniżenia wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Premier zaznaczyła, że w tej chwili "na stole" jest przede wszystkim projekt ustawy, którą przygotował prezydent i projekt jest w Sejmie. - Komitet Stały przygotował pozytywną opinię oceniająca ten projekt ustawy. Dokument musi jeszcze przyjąć Rada Ministrów - przypomniała szefowa rządu.

finanse państwa, zmiana wieku emerytalnego, podniesienie kwoty wolnej od podatku

Wiek emerytalny i kwota wolna od podatku zmieniona od nowego roku?

Nie jest wykluczone, że w 2017 roku nie będzie obniżki stawki VAT do 22 proc., ale będzie np. zmiana wieku emerytalnego i podniesienie kwoty wolnej od podatku - mówił podczas debaty PAP Leszek Skiba, wiceminister finansów. Wiceszef...

- Moim celem jest to, żebyśmy do końca roku przyjęli ustawę zmieniającą wiek emerytalny; tak, jak się do tego zobowiązaliśmy - dodała Szydło.

Elżbieta Rafalska, minister rodziny i pracy też potwierdziła, że uwagi ministra finansów zostaną przedyskutowane najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu na posiedzeniu Rady Ministrów. - Będziemy się przekonywać, są tutaj rozbieżności - zaznaczyła.

W jej ocenie będzie przywrócenie wieku emerytalnego 60-65. Zaznaczyła jednak, że ostateczny kształt ustawy będzie zależał od posłów, bo w sejmowej podkomisji trwają nad nim prace.  

Rafalska pytana, o stanowisko resortu finansów, które każe wybierać pomiędzy obniżeniem wieku emerytalnego bez warunku stażu pracy a powiązaniem wieku emerytalnego ze stażem, by były podwyżki dla budżetówki powiedziała, że jej zdaniem nie musi być takiej zależności.  

30 czerwca Komitet Stały RM rekomendował rządowi pozytywną opinię o prezydenckim projekcie w sprawie obniżenia wieku emerytalnego. Resort finansów chce powiązać wiek ze stażem pracy - 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. Miałby to być dodatkowy - poza wiekiem - element. Oznacza to, że aby przejść na emeryturę, trzeba by było spełnić zarówno kryterium wiekowe, jaki i stażu pracy.

Związki zawodowe postulują wprowadzenie możliwości przechodzenia na emeryturę po przepracowaniu 35 lat przez kobiety i 40 lat przez mężczyzn, traktując ten staż, jako osobną przesłankę do uzyskania prawa do emerytury.

Obecnie wiek przejścia na emeryturę jest stopniowo podwyższany do 67 lat, niezależnie od płci. W 2020 r. mężczyźni mają przechodzić na emeryturę w tym wieku, a kobiety w 2040 r.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu