Wiek emerytalny i kwota wolna od podatku zmieniona od nowego roku?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-04-2016,13:30 Aktualizacja: 26-04-2016,14:00
A A A

Nie jest wykluczone, że w 2017 roku nie będzie obniżki stawki VAT do 22 proc., ale będzie np. zmiana wieku emerytalnego i podniesienie kwoty wolnej od podatku - mówił podczas debaty PAP Leszek Skiba, wiceminister finansów.

Wiceszef resortu podał, ze według obecnych szacunków wydatki mogą w przyszłym roku zwiększyć się o ok. 14 mld zł, co da deficyt rzędu 2,9 proc. PKB. Przyznał, że celem fiskalnym na rok 2017 jest deficyt poniżej 3 proc. PKB.

Polityk mówił, że na przyszły rok zaplanowane są istotne wydatki - program 500 plus, ewentualne obniżenie wieku emerytalnego i podniesienie kwoty wolnej od podatku, ewentualnie obniżka stawki VAT do 22 proc.

emerytura, wiek emerytalny, Kanada, pieniądze,  Justin Trudeau

Rząd wycofuje się z wydłużenia wieku emerytalnego do 67 lat

Decyzją poprzedniego rządu wiek emerytalny w Kanadzie (jednakowy dla kobiet i mężczyzn) miał być stopniowo wydłużany, do 67 lat. Obecny rząd postanowił powrócić do niższego wieku emerytalnego - 65 lat, wbrew trendowi wybranemu przez wiele...

- Rząd będzie musiał się zmierzyć z takim lub innym układem wydatków, w zależności od ostatecznej decyzji. Mamy do czynienia z nowymi wyzwaniami wydatkowymi i potrzebujemy nadzwyczajnych wpływów - powiedział Skiba.  

Zdaniem wiceministra finansów uszczelnienia w systemach VAT i CIT czy wprowadzenie klauzuli obejścia prawa podatkowego pozwolą zwiększone wydatki pokryć. Przypomniał, że w bieżącym roku wydatki na 500 plus to 17 mld zł, co jednak jest możliwe do pokrycia przy zachowaniu deficytu na poziomie 2,6-2,7 proc PKB.

W roku 2017 wydatki na 500 plus, według polityka będą większe o 6 mld zł. Z kolei planowana wstępnie obniżka stawki VAT z 23 do 22 proc. spowoduje obniżenie wpływów podatkowych o około 7,2 mld zł. W sumie zwiększone o ok. 14 mld zł wydatki budżetu pozwolą jednak, przekonywał Skiba, na deficyt 2,9 proc. PKB.

Ostateczna wielkość deficytu będzie zależeć od tego, czy decyzja o obniżce stawki VAT zostanie potwierdzona.

- Może być tak, że np. nie ma obniżki stawki VAT, a jest np. podwyższenie kwoty wolnej, jest jakaś forma zmiany wieku emerytalnego. To są takie puzzle, w których jedna rzecz jest kosztem drugiej - tłumaczył Skiba.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj