Straty po opadach. Kiedy deszcz jest nawalny?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
03-09-2020,9:20 Aktualizacja: 03-09-2020,9:25
A A A

Rolnicy, zgłaszając szkody związane z obfitymi opadami, nie zawsze wiedzą, dlaczego kwalifikowane są jako deszcze nawalne, silne ulewy, ulewy czy silne deszcze. Zależne jest to od ilości opadów w odniesieniu do czasu - wskazuje Wielkopolska Izba Rolnicza.

To ważny temat, zwłaszcza w kontekście ostatnich burz i nawałnic, które nie oszczędziły gospodarstw rolnych i pól uprawnych.

zniszczone gospodarstwa, Wola w Ropie, powiat gorlicki, Mikołajki Pomorskie, powiat sztumski

Pioruny i nawałnice nie oszczędziły gospodarstw

W jednym gospodarstwie od uderzenia pioruna padły 3 krowy, w drugim drzewo zwaliło się na budynek inwentarski, zabijając jedno ze zwierząt. Część rolniczych zagród została zalana. W minionych dniach mocno we znaki dały się w kraju liczne...

"Deszcz zostaje uznany jako nawalny, kiedy w ciągu godziny opad wynosi powyżej 40 mm, co odpowiada mniej więcej współczynnikowi opadu deszczu = 4, który jest wyznacznikiem deszczu nawalnego w wytycznych dla komisji szacujących szkody" - wyjaśnia w swoim serwisie informacyjnym WIR, opierając się na publikacji PAN Warszawa pt. "Modelowanie opadów do wymiarowania kanalizacji".

Warto podkreślić, że szkody spowodowane silnymi opadami należy zgłosić do właściwego miejscowo urzędu gminy. Zgłoszenie strat przez aplikację dotyczy tylko strat suszowych.

"W przypadku zgłaszania szkód w uprawach i płodach rolnych, które zostały spowodowane przez inne niekorzystnie zjawiska atmosferyczne, tj.: przez grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawinę, które wystąpiły, uszkadzając plantacje, szacowanie szkód będzie odbywało się na zasadach dotychczasowych. W związku z wystąpieniem w ostatnich dniach gwałtownych burz, silnych opadów deszczu, gradu i bardzo silnych wiatrów rolnicy powinni zgłosić szkody do urzędów gmin" - przekazuje wielkopolski samorząd rolniczy.

Po złożeniu wniosku o oszacowanie szkód, mają je ocenić tzw. komisje klęskowe.

"Komisja szacuje wszystkie szkody spowodowane niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi, które wystąpiły w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej (tj. w uprawach, zwierzętach i w środkach trwałych), gdyż za podstawę określenia zakresu i wysokości szkód w produkcji rolnej przyjmuje się całość produkcji prowadzonej w gospodarstwie rolnym, tj. zarówno w produkcji roślinnej, jak i w zwierzęcej" - podkreśla WIR.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu