Sprzedaż państwowej ziemi ma być wstrzymana na kolejne lata

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Longina Grzegórska-Szpyt PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-03-2021,15:00 Aktualizacja: 08-03-2021,15:27
A A A

Projekt nowelizacji ustawy o wstrzymaniu do 2026 roku sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, znalazł się w planach wtorkowego posiedzenia rządu.

Jak czytamy na stronie internetowej premiera, wnioskodawcą projektu ustawy o zmianie ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości ZWRSP oraz o zmianie niektórych ustaw jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

średnia krajowa cena skupu pszenicy, ziemia, kowr

Ważna informacja dla dzierżawców. Tyle wyniosła średnia cena skupu pszenicy

Główny Urząd Statystyczny w przesłanym 18 stycznia komunikacie poinformował, że według wstępnych danych, średnia krajowa cena skupu pszenicy w  II  półroczu 2020 r. wyniosła 74,21zł za 1 dt. To ważna informacja, ponieważ...

W uzasadnieniu do zmiany resort wskazał, że 30 kwietnia 2021 r. upływa okres wstrzymania sprzedaży nieruchomości rolnych z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa wprowadzony ustawą z 14 kwietnia 2016 r.

Celem wstrzymania sprzedaży nieruchomości rolnych z ZWRSP było zahamowanie silnej tendencji wzrostowej cen sprzedaży gruntów rolnych oraz przeciwdziałanie spekulacyjnemu wykupywaniu nieruchomości rolnych przez osoby krajowe i zagraniczne, które nie gwarantują zgodnego z interesem społecznym wykorzystania nabytej ziemi na cele rolnicze - czytamy.

Jak wskazał wnioskodawca, wraz z wejściem w życie ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości ZWRSP oraz o zmianie niektórych ustaw, dzierżawa zyskała status podstawowego sposobu zagospodarowania nieruchomości rolnych Zasobu.

"Stała się ona podstawową formą rozdysponowania (nietrwałego), nieruchomości rolnych Zasobu, ponieważ stosunkowo niedroga, w porównaniu do kosztów nabycia nieruchomości, dzierżawa państwowych gruntów pozwala rolnikom na nieangażowanie kapitału w zakup ziemi, dając im możliwość jego przeznaczenia na dokonywanie inwestycji w prowadzone gospodarstwa. Państwo zaś może, jako przewidywalny partner, prowadzić politykę wspierania rolników, mając do dyspozycji stały przychód (...)" - podkreślono.

Według projektodawcy, dotychczasowe doświadczenia wskazują, że dzierżawa jako podstawowa forma gospodarowania nieruchomościami wchodzącymi w skład Zasobu jest korzystna dla rolników.

"Zatem zasadne jest wstrzymanie sprzedaży nieruchomości Zasobu o kolejne 5 lat, tj. do dnia 30 kwietnia 2026 r." - czytamy w uzasadnieniu.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement