Setki nielegalnych pracowników w przetwórstwie mięsnym i rybnym

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
07-08-2018,9:20 Aktualizacja: 07-08-2018,9:25
A A A

Kontrole przeprowadzone przez pomorskich strażników granicznych w agencjach zatrudnienia wykazały duże nieprawidłowości. Okazało się, że setki cudzoziemców wykonywały prace w przetwórstwie nielegalnie.

2 sierpnia funkcjonariusze z placówki Straży Granicznej w Gdyni zakończyli kontrolę legalności zatrudnienia w agencji zatrudnienia z siedzibą w tym mieście.

Firmę w formie spółki komandytowej prowadziło dwóch obywateli Białorusi.

pomocnicy rolnika, praca sezonowa w gospodarstwie, pomoc przy zbiorach, zbiory owoców i warzyw

Rolnicy porzucają plantacje. Brakuje ludzi do legalnej pracy przy zbiorach

Susza, niskie ceny skupu owoców i brak chętnych do pomocy przy zbiorach sprawiają, że część producentów porzuca plantacje. Do KRUS zgłoszono zaledwie 34,1 tys. pracujących dorywczo, a rząd liczył nawet na 500 tys. osób. - W...
Świadczyła usługi w zakresie pracy tymczasowej, a więc zatrudniała i kierowała cudzoziemców do wykonywania pracy tymczasowej w woj. pomorskim i kujawsko-pomorskim, głównie do prac przy rozbiórce mięsa i patroszeniu ryb.

"Strażnicy graniczni czynności kontrolne w tej firmie prowadzili przez pół roku. W ramach tych czynności zweryfikowali 2064 dokumentów uprawniających cudzoziemców do wykonywania pracy na terytorium RP. Ustalili, że w spółce pracę wykonywało 1079 cudzoziemców. Wobec 571 cudzoziemców funkcjonariusze stwierdzili nielegalne wykonywanie pracy. Byli to głównie obywatele Ukrainy i Mołdawii, którzy pracowali bez zezwoleń na pracę i bez wymaganych umów cywilnoprawnych" - poinformował Morski Oddział Straży Granicznej.

Według jego ustaleń, od sierpnia ub. roku agencja działała bez wymaganego wpisu do rejestru agencji zatrudnienia. Prowadzącym grozi za to kara grzywny nawet do 100 tys. zł. W najbliższym czasie zostaną skierowane wnioski do sądu o ich ukaranie, a także o ukaranie cudzoziemców.

"Wykroczenia cudzoziemców podlegają karze grzywny nie niższej niż 1 tys. zł a jeden z prowadzących agencję, który powierzał cudzoziemcom nielegalne wykonywanie pracy, dodatkowo może zostać ukarany grzywną w wysokości do 30 tys. zł" - podał MOSG.

nielegalne zatrudnienie w gospodarstwie rolnym, Straż Graniczna, praca, rolnictwo

Kontrole w gospodarstwach. Szukają nielegalnych pracowników

Kolejnych pracujących na bakier z prawem obcokrajowców wytropili w ostatnich dniach strażnicy graniczni. W sumie wykryli nieprawidłowości dotyczące zatrudnienia kilkudziesięciu osób. Funkcjonariusze Grupy ds. Cudzoziemców PSG w...
Podobną kontrolę w agencji zatrudnienia, która jedno ze swoich biur ma również na terenie Gdańska, tamtejsi pogranicznicy zakończyli 20 lipca. Ten podmiot prowadzony jest przez obywatela Ukrainy, czasowo nieobecnego na terytorium Polski.

Jak ustalono, zatrudniani cudzoziemcy byli kierowani do dużych zakładów pracy na czele z tymi zajmującymi się przetwórstwem ryb, mięsa i warzyw. Mimo że była to agencja pracy tymczasowej, nikt nie został zatrudniony w takim charakterze.

"W ramach kontroli przeanalizowano dokumentację związaną z powierzeniem pracy 616 cudzoziemcom, głównie obywatelom Ukrainy. Strażnicy graniczni ustalili, że 129 cudzoziemców pracowało niezgodnie z obowiązującymi przepisami. Naruszeniem przepisów było wykonywanie pracy bez wymaganego zezwolenia na pracę lub bez zawarcia umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej" - wskazał MOSG.

Zgodnie z jego zapowiedzią, dalsze czynności w sprawach o wykroczenie i zobowiązań do powrotu miały zostać podjęte po ustosunkowaniu się przedsiębiorcy do stwierdzeń zawartych w protokole z kontroli.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu