Samorządy najczęściej dostają za darmo ziemię

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
13-04-2017,8:20 Aktualizacja: 13-04-2017,8:58
A A A

Przez 25 lat funkcjonowania Agencja Nieruchomości Rolnych przekazała nieodpłatnie ponad 363 tysiące hektarów gruntów. W minionym roku za darmo oddano 2100 hektarów.

ANR realizując swoje ustawowe zadania może nieodpłatnie przekazywać uprawnionym podmiotom nieruchomości wchodzące w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa - przypomina Program Pierwszy Polskiego Radia.  

protest rolników w szczecinie, szczecin, pomorze zachodnie, anr, sprzedaż ziemi, dzierżawa ziemi

Rolnicy protestowali na ulicach Szczecina. ANR jest... zdziwiona

Ze zdziwieniem przyjmujemy czwartkowy protest rolników w Szczecinie - powiedział Witold Strobel, rzecznik Agencji Nieruchomości Rolnych. Rolnicy z Pyrzyc oczekują od rządu powołania komisji śledczej do zbadania prywatyzacji gruntów w...

Do najważniejszych beneficjentów, otrzymujących grunty od agencji, należą jednostki samorządu terytorialnego, które dostają ziemię na realizację różnych swoich zadań. - To często bardzo istotne wsparcie dla ich budżetów - zapewnia Grzegorz Kubalski, zastępca dyrektora biura Związku Powiatów Polskich.

Od początku powstania agencja przekazała nieodpłatnie samorządom w całym kraju 57,6 tysiąca hektarów, zaś w ubiegłym roku gminy otrzymały 579 ha.

Witold Strobel, rzecznik prasowy Agencji Nieruchomości Rolnych ujawnia, że najwięcej gruntów przekazano w województwie warmińsko-mazurskim, a następnie w pomorskim i mazowieckim. Najwięcej ziemi samorządy dostały od oddziałów terenowych w Olsztynie - 88 hektarów, Gdańsku i Warszawie po 77 ha oraz Wrocławiu i Rzeszowie po 76 hektarów.

Kolejni beneficjenci to Lasy Państwowe, Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej, a także samorządy powiatowe i wojewódzkie. Społeczności lokalne mogą też otrzymać od agencji obiekty zabytkowe. To szansa na przetrwanie wielowiekowych budowli o dużym znaczeniu historycznym i kulturowym.

Wnioski o bezpłatne otrzymanie ziemi do właściwych terytorialnie oddziałów terenowych ANR mogą składać organy statutowe samorządów i fundacji - informuje na koniec radiowa Jedynka.

źródło: Program Pierwszy Polskiego Radia

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement