Rolnicy protestowali na ulicach Szczecina. ANR jest... zdziwiona

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-03-2017,8:20 Aktualizacja: 24-03-2017,8:50
A A A

Ze zdziwieniem przyjmujemy czwartkowy protest rolników w Szczecinie - powiedział Witold Strobel, rzecznik Agencji Nieruchomości Rolnych. Rolnicy z Pyrzyc oczekują od rządu powołania komisji śledczej do zbadania prywatyzacji gruntów w Polsce oraz odwołania prezesa ANR.

Rzecznik przypomniał, że to z inicjatywy aktualnego prezesa ANR Waldemara Humięckiego reaktywowane zostały rady społeczne przy dyrektorach oddziałów terenowych agencji. Ich rolą jest ustalanie wspólnie z dyrektorem oddziału zasad rozdysponowania gruntów rolnych pozostających w gestii ANR, m.in.ustalanie obowiązujących w danym roku kryteriów przetargowych.

Protest, plantatorzy, Suedzucker, Warszawa

Protest plantatorów Suedzucker Polska

Tego kanclerz Niemiec Angela Merkel przyjeżdżając do Warszawy na pewno się nie spodziewała. Przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów przywitały ją transparenty plantatorów ze Śląska ze skargą na niemiecki koncern Suedzucker. Pani...

- Reaktywacja rad społecznych to zmiana na lepsze, która uporządkowała i uspołeczniła proces rozdysponowania gruntów - podkreślił Strobel.

Zaznaczył, że w oddziale w Szczecinie najwięcej państwowych gruntów trafia do miejscowych rolników. Na 12 tysięcy hektarów rozdysponowanych gruntów złożyło się między innymi 7 tysięcy hektarów pozyskanych w ramach wyłączeń z wcześniej zawartych umów ze spółkami. - Jesteśmy otwarci na dialog w ramach istniejących form porozumienia, między innymi na forum rad społecznych - zapewnił rzecznik.

W czwartek na ulicach Szczecina pojawiło się przeszło 20 ciągników rolniczych. Protest nie utrudniał ruchu w mieście.

- To nie jest protest polityczny, ale protest w obronie interesów polskich gospodarstw rodzinnych i właściwego, zgodnego z prawem obrotu gruntami – powiedział Wacław Klukowski, przewodniczący Pyrzyckiego Stowarzyszenia Gospodarstw Rodzinnych Poszkodowanych przez ANR.

ziemia, ceny ziemi, grunty rolne, zakup ziemi, dzierżawa ziemi, anr

Sprzedaż państwowej ziemi nie będzie odblokowana

Nie ma mowy o odblokowaniu sprzedaży państwowej ziemi - powiedział w poniedziałek Zbigniew Babalski, wiceminister rolnictwa. Dodał, że dzierżawa ziemi z zasobów Skarbu Państwa powinna być trwałą formą gospodarowania gruntami. Ustawa o...

Zachodniopomorscy rolnicy oczekują od oddziału ANR w Szczecinie m.in. prac zmierzających do przeciwdziałania nadmiernej koncentracji gruntów, a także usprawnienia przeprowadzania przetargów ofertowych.

W południe rolnicy wręczyli petycję Krzysztofowi Kozłowskiemu, wojewodzie zachodniopomorskiemu, w której żądają od premier Beaty Szydło powołania komisji śledczej lub rozszerzenia kompetencji komisji ds. Amber Gold w celu zbadania prywatyzacji gruntów rolnych w Polsce. Wnoszą również o odwołanie prezesa ANR oraz dyrekcji i kierowników oddziału ANR w Szczecinie.

- Chcemy, aby rząd powołał komisję śledczą, która zbada problemy prywatyzacji polskiej ziemi od samego początku. Aby przed komisją stanęli wszyscy ministrowie, dyrektorzy Agencji. Aby Minister Spraw Wewnętrznych dowiedział się, ile ziem jest w rękach obcego kapitału – zwrócił się do wojewody Klukowski.

Według niego, "w samym województwie zachodniopomorskim według naszych wyliczeń sprzedano spółkom z obcym kapitałem ok. 60 tys. ha, a objętych w dzierżawę jest w granicach 100 tys. ha. To 1/6 wszystkich gruntów Pomorza".

ziemia rolna, zakup ziemi, dzierżawa ziemi, szkoła główna handlowa, koniunktura w rolnictwie

Rolnicy biorą coraz więcej pożyczek na zakup ziemi

Ubiegłoroczna nowelizacja ustawy o obrocie gruntami spowodowała wzrost na rynku finansowania ziemi rolnej - wynika z raportu BZ WBK Leasing. Zainteresowanie pożyczkami na finansowanie gruntów wzrosło w czwartym kwartale 2016 r. o 38 proc....

Zachodniopomorscy rolnicy od 2012 r. protestowali na ulicach Szczecina przeciw m.in. nieprawidłowościom w obrocie ziemią, która miała trafiać w ręce zagranicznego kapitału. Rolnicy wielokrotnie przyjeżdżali ulicami miasta, blokując ruch.

Ustawa o obrocie ziemią, która weszła w życie z 1 maja 2016 r. uwzględniła w całości postulaty Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjnego Rolników Województwa Zachodniopomorskiego, w tym m.in. wstrzymanie na pięć lat sprzedaży ziemi z zasobów Skarbu Państwa oraz zmianę zasad obrotu gruntami rolnym.

Poleć
Udostępnij