Samorząd wspiera hodowlę owiec i kóz. Są pieniądze na wypas

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
29-03-2016,15:05 Aktualizacja: 29-03-2016,15:25
A A A

Władze województwa śląskiego ogłosiły dwa konkursy, które mają wspierać hodowlę owiec w Beskidach i na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej - podał Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego w Katowicach. Na ten cel trafi w br. 580 tys. zł.

Konkursy odbywają się pod auspicjami programu "Owca Plus do roku 2020", który od blisko 10 lat wspiera w regionie hodowlę owiec, a także ochronę bioróżnorodności hal i polan Beskidów oraz cennych muraw Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W poprzednich latach na ten cel samorząd przeznaczał rocznie 600-700 tys. zł.

Urząd Marszałkowski w Katowicach, rewitalizacja wsi, Śląskie programy rewitalizacji - wsparcie dla gmin

Na Śląsku zainwestują w rewitalizację gmin

Budżet konkursu na działania wspierające śląskie gminy w procesie opracowywania lub aktualizowania programów rewitalizacji m.in. obszarów zdegradowanych wynosi około 8 milinów zł. Urząd Marszałkowski w Katowicach poinformował,...

Na pierwszy z tegorocznych konkursów, którego celem jest ochrona bioróżnorodności i krajobrazu poprzez wypas owiec na wybranych halach w Beskidach, a także owiec i kóz na murawach Jury Krakowsko-Częstochowskiej, przeznaczonych zostało 498 tys. zł. Zdecydowana większość tej kwoty trafi w góry - 415 tys. zł. Na realizację projektów na Jurze przeznaczonych zostało 83 tys. zł.

Oferty muszą uwzględniać wypas owiec ras lokalnych na co najmniej 500 ha hal i polan w Beskidach oraz nie mniej niż 100 ha na Jurze. Propozycje mogą obejmować m.in. opiekę nad stadami, w tym ich dozorowanie oraz zapewnienie pomocy weterynaryjnej.

Pieniądze można przeznaczyć na zakup tzw. pastuchów elektrycznych, czy też wykonanie obiektów infrastruktury pasterskiej, jak bacówki, czy szałasy. Dofinansowane zostanie wykonanie drewnianych poideł, zagród, a także tradycyjnego sprzętu, jak kotły, puciera, czyli drewniane naczynia z klepek, i czerpaki.

Drugi konkurs ma na celu wsparcie projektów w dziedzinie pielęgnowania i rozwijania tożsamości lokalnej, ekologii, kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego, ochrony dziedzictwa przyrodniczego.
hodowla owiec, łąki, okólnik

Owce pozostawiają księżycowy krajobraz

Krajobraz po hodowli owiec: ziemia przenawożona do granic toksyczności, rośliny zgryzione do gołej ziemi, może się z czasem zamienić w oazę bogactwa gatunków - wynika z badań na terenie dawnych owczych gospodarstw w Wielkopolsce. Hodowla...

"Wsparcie można pozyskać m.in. na organizację festynów, wystaw, wydarzeń promujących tradycję pasterską Beskidów oraz Jury Krakowsko-Częstochowskiej związaną z obyczajami, potrawami oraz folklorem i sztuką inspirowaną pasterstwem. Promowane będą także projekty wydawnicze oraz realizacje kampanii społecznych. Budżet konkursu wynosi 82 tys. zł" - podało biuro prasowe urzędu.

Witold Trólka, rzecznik marszałka poinformował, że o wsparcie z budżetu samorządu województwa w obu konkursach mogą się starać m.in. organizacje pozarządowe, spółdzielnie socjalne oraz stowarzyszenia samorządu terytorialnego. Oferty należy składać do 15 kwietnia. Rozstrzygnięcie nastąpi 15 maja.

Program Aktywizacji Gospodarczej oraz Zachowania Dziedzictwa Kulturowego Beskidów i Jury Krakowsko-Częstochowskiej "Owca Plus" jest realizowany od 2007 r. Już po dwóch pierwszych latach zaobserwowano zwiększenie powierzchni terenów pastwiskowych i pogłowia owiec oraz rozwój bioróżnorodności roślinności łąk czy polan. W 2010 r. samorząd woj. śląskiego zdecydował więc o kontynuowaniu programu do 2014 r., a później został przedłużony o kolejne 6 lat.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu