Rząd uruchomi programy ochrony wód przed zanieczyszczeniem azotem

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mateusz Babak PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
06-12-2018,15:05 Aktualizacja: 06-12-2018,15:12
A A A

Planowane są programy unijne dotyczące rolnictwa, w szczególności ochrony wody przed zanieczyszczeniem azotem. Mają mieć wartość ok. 300 mln euro do 2024 r. - poinformował w Katowicach szef MGMiŻŚ Marek Gróbarczyk.

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej wystąpił w czwartek, drugim dniu trwającego Szczytu Miejskiego "Miasta dla klimatu" - jednej z imprez towarzyszących szczytowi klimatycznemu COP24. Jeden z paneli był poświęcony problematyce zanieczyszczenia wody.

azot, dyrektywa azotanowa, rolnictwo, ekologia, ochrona wód, NIK

NIK o zapobieganiu zanieczyszczenia wód związkami azotu

Zmienia się sposób wdrażania dyrektywy azotanowej na terenie Polski. Po wejściu w życie 27 lipca br., obowiązującego na terenie całego kraju Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami...

Gróbarczyk m.in. akcentował potrzebę łączenia działań dotyczących wody z celami gospodarczymi oraz środowiskowymi. Jak mówił, Polska w poprzednich latach m.in. inwestowała znaczne środki w infrastrukturę oczyszczania wody. Obecnie pracuje nad systemami retencji i utrzymywania wody - istotnymi z punktu widzenia utrzymywania źródeł wody i poziomu wód śródlądowych.

- Chcemy wdrożyć programy unijne, które dotyczą rolnictwa - w szczególności ochrony wody. Chcemy na to wydać ok. 300 mln euro do 2024 r., w szczególności, aby chronić wodę przed zanieczyszczeniem azotem, który jest produktem ubocznym działań rolniczych i który może zanieczyszczać źródła wód - zasygnalizował minister.

Zapowiedź szefa resortu wiąże się m.in. z kwestią wdrażania przez Polskę tzw. dyrektywy azotanowej. Według dokumentu Polska musi wywiązać się z zobowiązań, które wynikają z unijnych przepisów odnośnie ochrony wód przed zanieczyszczeniem azotanami.

W poprzednich latach Komisja Europejska prowadziła wobec Polski postępowanie w związku z niewdrożeniem unijnych przepisów dotyczących ochrony wód przed zanieczyszczeniem azotanami. Unijny Trybunał Sprawiedliwości w 2014 r. orzekł, że nie wywiązaliśmy się z zobowiązań unijnej dyrektywy azotanowej.

Dyrektywa służy ochronie jakości wód w Europie przez zapobieganie zanieczyszczeniom wód gruntowych i powierzchniowych azotanami pochodzącymi z rolnictwa oraz przez promowanie dobrych praktyk rolniczych.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu