Ryzyko się opłaci? Powstanie spółka wspierająca innowacje w rolnictwie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-07-2020,8:45 Aktualizacja: 09-07-2020,8:50
A A A

- Za kilka dni zostanie podpisany list intencyjny o współpracy Krajowego Ośrodka Wsparcie Rolnictwa ze spółką Giełdy Papierów Wartościowych GPW Ventures - zapowiedział Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Chodzi o wspieranie innowacyjnych rozwiązań w rolnictwie.

Polityk przyznał, że jest to przedsięwzięcie ryzykowne, ale niezbędne, "żebyśmy mogli, dysponując rocznie kilkudziesięcioma milionami złotych, pomóc na tych pierwszych etapach w badaniach, weryfikowaniu prototypów różnego rodzaju rozwiązań".

branża rolno-spożywcza, innowacje w rolnictwie, Program Operacyjny Inteligentny Rozwój

Branża rolno-spożywcza dostanie środki na innowacje

- Przeznaczamy 40 mln zł z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na innowacje m.in. branżę rolno-spożywczą i biochemiczną - powiedziała Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej. Drugie tyle zainwestuje...

- Chodzi o znalezienie ciekawych rozwiązań przedstawianych przez młodych naukowców czy rolników - praktyków i takie ich wspieranie, by te innowacyjne propozycje mogły być wdrażane do praktyki rolniczej - tłumaczył szef resortu. Zaznaczył, że Polska ma duży potencjał w produkcji rolnej, ale konkurencja "nie śpi".

- GPW Ventures to dość nowa inicjatywa, które skierowana jest na segmenty ventures capital. Ma to być fundusz funduszy, skomercjalizowany na pieniądzach prywatnych - powiedział Piotr Gębala, prezes spółki GPW Ventures. Dodał, że spółka niedawno została wpisana do rejestru zarządzających alternatywnymi rynkami inwestycyjnymi.

Jak mówił, do KOWR zgłasza się wiele podmiotów, które proponują współpracę w zakresie wdrażania różnych nowych technologii czy rozwiązań innowacyjnych. Sam ośrodek nie jest w stanie ocenić tych propozycji, natomiast spółka GPW Ventures ma w tym zakresie doświadczenie.

Gębala liczy na to, że nowa spółka powstanie jeszcze w tym roku. - List intencyjny otwiera drogę do współpracy. Później zostanie uzgodniona wersja umowy o finansowanie, trzeba też wziąć pod uwagę regulatora rynku, czyli KNF, który musi wydać opinię o nowym podmiocie - tłumaczył.

Wojciech Kędzia, zastępca dyrektora generalnego KOWR zaznaczył, że potrzebne jest też ustawowe zagwarantowanie finansowania spółki w następnych latach.

- Dysponujemy środkami na wejście kapitałowe do spółki, natomiast w następnych latach trzeba zagwarantować stabilność finansowania tego projektu - wskazał.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement