Rusza jesienna kampania sprzedaży ubezpieczeń rolnych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-09-2021,10:30 Aktualizacja: 30-09-2021,10:33
A A A

Umowy w sprawie ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich od strat spowodowanych klęskami żywiołowymi z dopłatą z budżetu państwa rolnicy mogą zawierać z siedmioma towarzystwami - podało ministerstwo rolnictwa.

Kwota dopłat do składek ubezpieczeniowych przeznaczona na rok 2021 została zwiększona w budżecie państwa do 900 mln zł. "Wszyscy chętni rolnicy będą mogli się ubezpieczyć" - zaznaczył resort w komunikacie. Początkowo na ten cel było 400 mln zł.

system ubezpieczeń rolniczych, Polski Ład, Mateusz Morawiecki, klęski żywiołowe, ASf

Wkrótce poznamy nowy system ubezpieczeń rolniczych

Nowy system rekompensujący straty, jakie ponoszą rolnicy w związku m.in. z klęskami żywiołowymi zostanie przedstawiony na początku października - wynika z wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego. - Obok składek rolniczych, w ogromnym stopniu,...

Umowy ubezpieczenia z dopłatami z budżetu państwa można zawrzeć z siedmioma zakładami ubezpieczeń: Powszechnym Zakładem Ubezpieczeń, GENERALI Towarzystwem Ubezpieczeń, POCZTOWYM Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych, INTERRISK Towarzystwem Ubezpieczeń, Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych TUW, VH Oddział w Polsce, TUZ Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych.

Dopłaty do składek ubezpieczeniowych z budżetu wynoszą do 65 proc. wysokości składki.

Rolnik może ubezpieczyć uprawy: zboża, kukurydzę, rzepak, rzepik, chmiel, tytoń, warzywa gruntowe, drzewa i krzewy owocowe, truskawki, ziemniaki, buraki cukrowe, rośliny strączkowe od zasiewu lub wysadzenia do ich zbioru od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez huragan, powódź, deszcz nawalny, grad, piorun, obsunięcie się ziemi, lawinę, suszę, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne.

Można też ubezpieczyć zwierzęta: bydło, konie, owce, kozy, drób, świnie - od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez huragan, powódź, deszcz nawalny, grad, piorun, obsunięcie się ziemi, lawinę oraz w wyniku uboju z konieczności.

Minister rolnictwa określa w drodze rozporządzenia maksymalne sumy ubezpieczenia na każdy rok, ale producent rolny może zawrzeć umowę ubezpieczenia na stawki niższe niż określone w rozporządzeniu. W takiej sytuacji składka z tytułu zawarcia umowy ubezpieczenia będzie odpowiednio niższa - przypomina resort rolnictwa.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement