Różny wiek emerytalny kobiet i mężczyzn to forma dyskryminacji

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Łukasz Osiński PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-08-2017,11:55 Aktualizacja: 08-08-2017,13:34
A A A

Komisja Europejska wysłała list do Elżbiety Rafalskiej, minister rodziny, pracy i polityki społecznej w sprawie różnicy wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Zdaniem Brukseli odmienny wiek emerytalny kobiet i mężczyzn w Polsce jest formą dyskryminacji.

To wspólny list Marianne Thyssen, komisarz ds. zatrudnienia oraz Very Jourovej, komisarz ds. równości płci. - List jest odpowiedzią na prośbę szefa KE Jean-Claude'a Junckera, aby komisarze Jourova i Thyssen zajmowały się sprawą. We wspólnym liście do władz polskich przedstawiono obawy prawne, prosząc o podjęcie dialogu, aby rozwiązać sprawę - powiedziało PAP źródło w KE.

wiek emerytalny, emerytury rolnicze, sejm, emerytury, obniżenie wieku emerytalnego, krus

Rolnik haruje całe życie i należy mu się wcześniejsza emerytura

Z końcem roku wygasa możliwość przechodzenia przez gospodarzy na wcześniejszą emeryturę. Dolnośląski samorząd rolniczy głośno domaga się, by ten przywilej pozostał. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przypomniała ostatnio, że wiek...

Bruksela oczekuje teraz odpowiedzi od polskiego rządu. Źródło podkreśliło, że ta sprawa nie dotyczy tylko różnicy wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w ustawie o sądach powszechnych, w której ten zapis jest "również dyskryminujący" i z tego powodu KE rozpoczęła procedurę o naruszeniu unijnego prawa.

- Sprawa dotyczy reformy całego systemu emerytalnego. Polskie władze wprowadziły wiek emerytalny na poziomie sprzed reformy z 2012 r. i system emerytalny stał się dyskryminujący. Informujemy, że jest to niezgodne z prawem UE i prosimy o wyjaśnienia. Najpierw staramy się podjąć dialog z jakimkolwiek państwem, zanim uruchomimy jakąkolwiek procedurę prawna, jeśli jest to uzasadnione - zaznaczyło źródło w Komisji.

Mina Andreewa, rzeczniczka KE podkreśliła, że polska ustawa z 2012 roku wprowadziła stopniowy wzrost i wyrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, ale w 2016 roku odwrócono tę reformę. Dodała, że kraje członkowskie nie są proszone o wprowadzenie natychmiast jednakowego wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn, jednak muszą pracować w tym kierunku.

"Nie mamy wątpliwości, że przepisy wprowadzające zróżnicowany wiek emerytalny dla kobiet oraz dla mężczyzn są prawidłowe i zgodne z oczekiwaniami społecznymi, jak również polska tradycją i stanem pierwotnym obowiązującym przed dniem 1 października 2017 r., a więc również w okresie, w którym Polska wstąpiła do Unii Europejskiej" - czytamy w odpowiedzi resortu pracy,  zamieszczonym na stronie internetowej.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement