Rolniczy samorząd przeciwko powstaniu warszawskiej metropolii

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
11-02-2017,14:45 Aktualizacja: 11-02-2017,15:53
A A A

Mazowiecka Izba Rolnicza przekonuje, że powstanie metropolii warszawskiej ograniczy, bądź nawet pozbawi rolników dostępu do środków pomocowych z PROW. Przyniesie im ponadto podwyżkę opłat i podatków lokalnych oraz zwiększy koszta prowadzenia gospodarstw.

Zgodnie z projektem PiS Warszawa ma stać się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego i objęłaby gminę Warszawa oraz 32 okoliczne.

zabijanie zwierząt, znęcanie się nad zwierzętami, zwierzęta, zwierzęta hodowlane, krir

KRIR nie chce wyższych kar za znęcanie się nad zwierzętami

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych uważa, że ograniczanie czynów niedozwolonych w stosunku do zwierząt (w tym hodowlanych) powinno następować przez długofalową politykę edukacyjno-informacyjną społeczeństwa i skuteczniejszą egzekucję...

Pomysł został już oprotestowany przez wiele środowisk, a w samej stolicy odbędzie się referendum. Podobne plany mają także okoliczne samorządy.

Przedstawiciele PiS podkreślają, że projekt jest punktem wyjścia do szerokiej dyskusji. Odbyć mają się rozmowy z mieszkańcami i panele ekspertów.

Jaki los - w przypadku powstania metropolii - czeka rolników? Zdaniem rolniczego samorządu przyłączenie gmin do Warszawy zahamuje rozwój gospodarstw i sołectw przez ograniczenie lub pozbawienie dostępu do pomocowych środków zagwarantowanych w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. I to w tak ważnych działaniach, jak:

  • modernizacja gospodarstw rolnych
  • premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej
  • budowa lub modernizacja dróg lokalnych
  • gospodarka wodno-ściekowa
  • ochrona zbytków

krir, krajowa rada izb rolniczych, wiktor szmulewicz, dostęp do leków, apteki, ministerstwo zdrowia

KRIR: minister zdrowia zapomina o polskiej wsi. Trudniej o leki

Krajowa Rada Izb Rolniczych stanowczo sprzeciwia się projektowi rozporządzenia Konstantego Radziwiłła, ministra zdrowia z 2 stycznia 2017 roku w sprawie produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu poza apteką. "W tej dyskusji nie...

W wielu takich działaniach PROW ogranicza pomoc, wyłączając z niej miasta powyżej 5 tys. mieszkańców. Ponadto MIR obawia się podwyższenia na tych terenach podatków i opłat lokalnych, które mogłyby zostać zrównane z obowiązującymi w Warszawie.

"Nie bez znaczenia na położenie gruntów rolnych w granicach miasta stołecznego Warszawy będzie utrzymanie dotychczasowego ich potencjału produkcyjnego. Znaczna część wysokiej klasy gruntów rolnych zostanie utracona na rzecz gruntów inwestycyjnych. Przepisy Ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych w rozdziale 2, w art. 6-10a zawierają ograniczenia przeznaczenia gruntów na cele nierolnicze i nieleśne, chroniąc grunty rolne wysokich klas bonitacyjnych przez pochopnym i nadmiernym ich przekwalifikowaniem. Spod działania przepisów tego rozdziału wyłączone są jednak wszystkie grunty rolne w miastach, zatem grunty rolne w gminach włączonych do metropolii Warszawa utracę tę ochronę i w prosty sposób będą mogły być wyłączone z produkcji rolnej i przeznaczane na cele inwestycyjne. Ze względu na dynamiczny rozwój urbanistyczny miasta tego procesu nie da się uniknąć" - przekonuje MIR.

ptasia grypa, drób, wirus, H5N8, ptasia grypa na Mazowszu, mazowieckie, zagrożenie dla drobiu

Ptasia grypa zaatakowała na Mazowszu

W gospodarstwie położonym w Popielarni (gmina Wiskitki, powiat żyrardowski) wykryto pierwsze w woj. mazowieckim ognisko ptasiej grypy u drobiu - poinformował w czwartek Główny Inspektorat Weterynarii. To już 32. ognisko tej groźnej choroby w...

Izba zwraca też uwagę, że sprawa powstania metropolii powinna być konsultowana z rolnikami. Umiejscowienie gospodarstw na terenie miasta może oznaczać znaczne zwiększenie kosztów ich prowadzenia, co może nawet doprowadzić do  zakończenia działalności.

"Proponowany projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy jest niekorzystny nie tylko dla rolników prowadzących gospodarstwa na terenie metropolii warszawskiej, terenów wiejskich, ale również dla polskiego rolnictwa i rozwoju gospodarczego tej gałęzi gospodarki" - podsumowuje mazowiecka izba.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!