Rolnicy mają zobowiązania na lata. A jeśli coś im się stanie?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
12-02-2023,10:00 Aktualizacja: 11-02-2023,19:21
A A A

MRiRW odpowiada, jak wygląda możliwość przerwania 5-letniego zobowiązania podjętego w ramach działania PROW, gdy rolnik jest przez dłuższy czas niezdolny do pracy i przebywa np. na rencie okresowej.

Beneficjenci wsparcia PROW 2014-2020 realizują różne zobowiązania, co jest warunkiem przyznania lub wypłaty pomocy finansowej. "Na ich realizację może mieć wpływ dłuższa niezdolność rolnika do pracy. Ocena należy do podmiotu, który przyznał pomoc finansową. W przypadku większości działań PROW 2014-2020 będzie to ARiMR" - wskazuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w odpowiedzi na wystąpienie rolniczego samorządu.

Fundusz Ochrony Rolnictwa, skup płodów rolnych, KOWR, rekompensaty dla rolników

Firma skupowa niewypłacalna? Z tego funduszu mają być wypłacane rekompensaty

Na wyodrębnionym rachunku bankowym administrowanym przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa mają być gromadzone środki w ramach Funduszu Ochrony Rolnictwa. Przepisy mają być przyjęte jeszcze w tym kwartale. W wykazie prac legislacyjnych i...

Zgodnie z przepisami unijnego rozporządzenia nr 640/2014, w odniesieniu do "Działania rolno-środowiskowo-klimatycznego", "Rolnictwa ekologicznego" oraz "Dobrostanu zwierząt" - jeżeli beneficjent nie jest w stanie wykonać zobowiązania w wyniku siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności - płatność wycofuje się proporcjonalnie za lata, w których występowała siła wyższa lub nadzwyczajne okoliczności.

Bez zwrotu wsparcia

"Wycofanie dotyczy wyłącznie tych części zobowiązania, dla których nie wystąpiły dodatkowe koszty lub utracone dochody przed wystąpieniem siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności. Nie stosuje się wycofania w odniesieniu do kryteriów kwalifikowalności i innych obowiązków i nie nakłada się kary administracyjnej" - zaznacza resort rolnictwa.

W odniesieniu do innych działań objętych PROW 2014-2020, gdy dzieje się coś złego z rolnikiem, nie wymaga się częściowego lub całkowitego zwrotu wsparcia.

"W przypadku zobowiązań lub płatności wieloletnich, nie wymaga się zwrotu wsparcia otrzymanego w poprzednich latach, a zobowiązania lub płatności są kontynuowane w kolejnych latach, zgodnie z ich pierwotnym okresem trwania. Jeżeli niezgodność wynikająca z takiej siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności dotyczy zasady wzajemnej zgodności, nie stosuje się odpowiedniej kary administracyjnej" - pisze dalej MRiRW.

NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność", ptotesty rolników, napływ ziarna z Ukrainy

"Nie" dla ziarna z europejskich agroholdingów w Ukrainie. Będą kolejne protesty rolników

Zezwolenie na niekontrolowany import zbóż - z europejskich agroholdingów - z Ukrainy doprowadziło do sytuacji, w wyniku której polskie rolnictwo znalazło się w kryzysie niespotykanym od kilkunastu lat - alarmuje Adrian...

"Siła wyższa" i "nadzwyczajne okoliczności" mogą zostać zgodnie z przepisami zastosowane w szczególności w takich sytuacjach, jak:

  • śmierć beneficjenta
  • długoterminowa niezdolność beneficjenta do wykonywania zawodu
  • poważna klęska żywiołowa powodująca duże szkody w gospodarstwie rolnym
  • zniszczenie w wyniku wypadku budynków inwentarskich w gospodarstwie rolnym
  • choroba epizootyczna lub choroba roślin dotykająca, odpowiednio, cały inwentarz żywy lub uprawy należące do beneficjenta lub część tego inwentarza lub upraw
  • wywłaszczenie całego lub dużej części gospodarstwa rolnego, jeśli takiego wywłaszczenia nie można było przewidzieć w dniu złożenia wniosku

Niezamknięty katalog

Wymienione przypadki, które mogą zostać uznane za siłę wyższą lub nadzwyczajne okoliczności, są przykładowe i nie są zamkniętym katalogiem. Może do niego również być "podciągnięte" inne zdarzenie (przy zastosowaniu pojęcia siły wyższej w świetle prawa UE dotyczącego rolnictwa, w tym orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości).

"Podmiotem właściwym w sprawie uznania siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności za przyczynę niewypełnienia zobowiązania wieloletniego jest ten, który przyznał pomoc finansową. Należy przy tym podkreślić, że każda sprawa rozpatrywana jest indywidualnie, przy uwzględnieniu wszystkich okoliczności faktycznych i dowodów występujących w sprawie" - podkreślają ministerialni urzędnicy.

Jak zastrzegają, warunkiem zastosowania powyższego podejścia, jest zgłoszenie przypadku wystąpienia siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności przez beneficjenta lub upoważnioną przez niego osobę (na piśmie, wraz z odpowiednimi dowodami) podmiotowi, który przyznał pomoc finansową w ciągu 15 dni roboczych od dnia, w którym beneficjent lub upoważniona przez niego osoba są w stanie tego dokonać.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu