Rolnicy chcą więcej pieniędzy na ubezpieczenia

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
08-11-2016,8:45 Aktualizacja: 08-11-2016,9:08
A A A

Zwiększenia środków z budżetu państwa na wsparcie ubezpieczeń w rolnictwie w sezonie 2016/2017 domaga się Porozumienie Związków Zawodowych i Organizacji Rolniczych Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Rolnicy z niemal całego kraju alarmują, że odchodzą z agencji z kwitkiem, bo pula dotowanych przez państwo ubezpieczeń szybko się wyczerpała. Dlatego coraz więcej głosów płynie do resortu rolnictwa w sprawie większego wsparcia w tym obszarze.

krus, renta rolnicza, krir, działalność rolnicza, uzupełniająca renta rolnicza

KRIR chce zmiany w ustawie o ubezpieczeniu rolników

Oddziały KRUS, powołując się na art. 28 ust. 11 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, nagminnie wydają decyzje pozbawiające rencistów części uzupełniającej renty rolniczej. A niejednokrotnie żądają też zwrotu nienależnie ich...

O tej sprawie dyskutowano m.in. podczas  ostatniego posiedzenia Porozumienia Związków Zawodowych i Organizacji Rolniczych Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Zdaniem gospodarzy potrzebne jest szybkie stworzenie przejrzystych przepisów gwarantujących korzystanie przez rolników z pakietów zawierających ubezpieczenie od ryzyka szkód powstałych w wyniku suszy.

Do ministra rolnictwa skierowano ponadto wiele innych postulatów jak "dostosowanie przepisów o KRUS w zakresie uzyskania prawa do emerytury czy renty za umownym przekazaniem użytkowania nieruchomości, z pominięciem obowiązku wyzbycia się prawa do tej nieruchomości", czy "powołanie lub rozszerzenie kompetencji niezależnej instytucji certyfikującej jakość produktów pochodzenia rolniczego".

Reprezentanci rolniczych organizacji zaapelowali też o podjęcie bardziej skutecznych działań ograniczających rozprzestrzenianie się ASF na tereny wolne od wirusa. Padły propozycje budowy ogrodzeń przed dzikami lub 100-procentowego odstrzału tych zwierząt w powiatach objętych restrykcjami i sąsiednich.
pożar, ubezpieczenie, bydło, drób, ubezpieczenie gospodarstwa

Co chroni ubezpieczenie obowiązkowe, a co dodatkowe?

Ubezpieczenie budynków rolniczych od ognia i innych zdarzeń losowych należy do kategorii ochrony obowiązkowej. Choć obejmuje dosyć szeroką listę potencjalnych zdarzeń, dopiero w parze z dobrowolnym ubezpieczeniem zawartości budynków...

Sporo uwag dotyczyło systemu rekompensowania strat w uprawach w wyniku klęsk żywiołowych. Zdaniem kujawsko-pomorskich działaczy rolniczych potrzebna jest zmiana sposobu powoływania komisji klęskowych.

"Komisje ds. oceny stanu roślin dotkniętych suszą, złym przezimowaniem czy innymi zdarzeniami atmosferycznymi, niezależnymi od człowieka, powinny działać w sposób przyjęty w zakładach ubezpieczeń (rzeczoznawca zatrudniony czasowo lub zadaniowo)" - brzmi postulat.

Kolejny dotyczy uporządkowania procedur dotyczących szacowania szkód w rolnictwie w następstwie anomalii pogodowych oraz ustalania rekompensat za szkody klęskowe. Bardzo istotny wniosek związany jest z udzieleniem pomocy finansowej w postaci dopłaty do 1 ha gruntów dla gospodarstw, które poniosły straty na skutek tegorocznych wymarznięć i suszy.

"W regionie kujawsko-pomorskim szkody powstałe w wyniku wymarznięć dotyczyły kilkunastu tysięcy gospodarstw. Na potrzeby szacowania strat powołano 138 komisji. W ocenie porozumienia, samorządów gminnych oraz rolników, którzy ponieśli straty, powoływanie i praca komisji w sytuacji braku realnej pomocy ze strony państwa jest bezcelowe. Wnioskujemy o jasne i precyzyjne informowanie rolników, a zwłaszcza członków komisji szacujących straty o formach i zasadach udzielanej pomocy. Dotychczas stosowane praktyki informowania - w ostatniej chwili - o obowiązujących zasadach i formach pomocy są nie do zaakceptowania" - wskazuje na koniec PZZiORWK-P.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu