Regiony promują tradycyjną żywność

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
12-05-2016,12:50 Aktualizacja: 12-05-2016,13:46
A A A

Województwa zgłaszają kolejne potrawy na ministerialną Listę Produktów Tradycyjnych. A w Warmińsko-Mazurskiem może powstać nawet "Miasteczko Smaku".

Inwestycja ma zostać zrealizowana w ramach współpracy z Radą Departamentalną i Izbą Rzemieślniczą zaprzyjaźnionego francuskiego departamentu Côtes d’Armor. Jego przedstawiciele gościli ostatnio w tej sprawie w Polsce.

Lista Produktów Tradycyjnych, przysmaki regionalne, podkarpacie

Na Podkarpaciu można już kupować zarejestrowane produkty regionalne

Podkarpacie, jako pierwsze w Polsce, zarejestrowało 200. wyrobów na ministerialnej Liście Produktów Tradycyjnych. Dotychczas większości z nich nie można było jdnak kupić w sklepach. Teraz część smakołyków trafiła do jednej z...

"Głównym celem powstania "Miasteczka Smaku" jest rozwój ekonomiczny i gospodarczy lokalnych przedsiębiorstw produkujących żywność regionalną i tradycyjną, opartą na naturalnych surowcach. Potrzebne są równolegle działania ekonomiczne i edukacyjne, czyli połączenie pracy partnerów. Jest to projekt regionalny, realizujący ważną ideę służącą rozwojowi produkcji żywności wysokiej jakości i propagowaniu zdrowego stylu życia" - przekonuje serwis samorządowy woj. warmińsko-mazurskiego.

W tworzeniu miasteczka mają brać udział m.in. samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Warmińsko-Mazurska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości, Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza czy Regionalna Izba Gospodarcza Żywności Naturalnej i Tradycyjnej w Olsztynie.

Zadanie wpisuje się w założenia opracowywanego "Programu rozwoju żywności tradycyjnej, regionalnej, naturalnej wysokiej jakości na Warmii i Mazurach w latach 2016-2020".

O regionalnych specjałach nie zapominają także inne województwa. Na prowadzoną przez ministerstwo rolnictwa Listę Produktów Tradycyjnych zostały wpisane przysmaki z Dolnego Śląska - kiełbasa w słoiku z Przedgórza Sudeckiego oraz ryczyński miód lipowy.
ustawa o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, polski produkt, artykuły rolno-spożywcze

Ministerstwo pracuje nad przepisami wspierającymi rolników

Oznakowanie "polski produkt" ma pomóc konsumentom w wyborze produktu, a fundusze promocji mają w większym stopniu wspierać polskich rolników - to zmiany, które chce wprowadzić resort rolnictwa. Chodzi o nowelizację...

Kolejne wnioski o wpis na LPT przekaże też do resortu rolnictwa samorząd województwa świętokrzyskiego. Chodzi o bułkę pszenną dziabaną, chleby kieleckie: pszenno-żytni i żytni razowy oraz wiejską szynkę z Okoła.

Sześć podmiotów złożyło natomiast wniosek o przyznanie członkostwa w Sieci Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie w związku z wytwarzaniem takich produktów jak m.in.: ser kozi, zalewajka świętokrzyska, żeberko duszone w białej kapuście, szynka z beczki, konfitura z czarnej porzeczki, żurek świętokrzyski z kurkami i białą kiełbasą czy też pierś z perliczki marynowana w cydrze, w sosie śmietanowym z borowikami i puree cebulowym.

Sieć Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie to część Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego (ESRDK), które działa na rzecz rozwoju rynku żywności wysokiej jakości oraz turystyki kulinarnej przez wspieranie lokalnej żywności.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj