PZPRZ: wycofywanie ŚOR szkodzi rolnictwu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
21-12-2015,11:40 Aktualizacja: 21-12-2015,13:39
A A A

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych bardzo negatywnie ocenia działania prowadzące do wycofywania z rynku środków ochrony roślin zawierających kolejne substancje czynne.

"Takie działania spowodują znaczne trudności w prowadzeniu skutecznej ochrony chemicznej w uprawach rolniczych a w szczególności zbóż i kukurydzy, ale przede wszystkim zasadniczo utrudnią możliwość rotacji substancji stosowanych na danym polu, co w dłuższej perspektywie wpłynie na wzrost odporności agrofagów na dane substancje" - pisze PZPRZ.  

Środki ochrony roślin pod nadzorem Służby Celnej

Tadeusz Kłos, Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Jacek Kapica, szef Służby Celnej podpisali porozumienie w sprawie współdziałania w zakresie nadzoru nad przemieszczaniem i wprowadzaniem do obrotu środków...

Zarząd związku ostrzega, że takie działania "doprowadzą do dużych zakłóceń w organizacji pracy gospodarstw rolnych, zmuszą do wykonywania większej liczby zabiegów, a ponadto podniosą koszty produkcji, które już teraz są bardzo wysokie. W efekcie będzie to kolejne działanie, które wpłynie na obniżenie konkurencyjności naszych gospodarstw na rynku światowym" - czytam dalej w komunikacie.  

PZPRZ przekonuje, że wycofywanie substancji aktywnych z rynku przyczyni się ponadto do wchodzenia na rynek środków niewiadomego pochodzenia, podrabianych i sprzedawanych po znacznie zaniżonych cenach, co może negatywnie wpłynąć na jakość płodów rolnych.

"Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych stanowczo protestuje przeciwko nieprzemyślanym działaniom, które szkodzą polskiemu rolnictwu. Dla nas producentów są one nie do zaakceptowania ponieważ w efekcie uniemożliwiają efektywne gospodarowanie" - czytamy na koniec w komunikacie.

Poleć
Udostępnij