PUIG ostrzega przed blokadą tranzytu ukraińskich produktów rolnych. "Nieobliczalne straty dla Polski"

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Bytniewska PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
21-03-2024,8:20 Aktualizacja: 21-03-2024,8:24
A A A

"Blokada tranzytu produktów rolnych przyniosłaby nieobliczalne straty polityczne dla Polski, która była do tej pory wiarygodnym ratownikiem Ukrainy"- oświadczyła w środę Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza w odpowiedzi na zapowiedź wprowadzenia embarga na tranzyt przez Polskę niektórych produktów rolnych z Ukrainy.

W środę Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza (PUIG) wystosowała oświadczenie, w którym stwierdziła, że "ze zdumieniem" odbiera wypowiedź wiceministra rolnictwa Michała Kołodziejczaka, iż "Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wystąpi do Rady Ministrów z wnioskiem o wstrzymanie tranzytu produktów, które obecnie objęte są już embargiem".

"Jeśli to prawda, oznaczałoby to zablokowanie tranzytu przez Polskę produktów rolnych z Ukrainy, których eksport stanowi ważną część budżetu państwa walczącego z rosyjskim agresorem. Podjęcie takiej decyzji przez polski rząd uderzyłoby w europejskie transportowe ‘korytarze solidarnościowe’" - podkreśliła PUIG.

Zaznaczyła, że przyniosłoby to też "wymierne straty gospodarcze dla przedsiębiorców z Ukrainy i z Polski".

kołodziejczak, zboże, rzepak, tranzyt

Kołodziejczak: od początku roku tranzytem przez Polskę przejechało w sumie 600 tys. ton zbóż i rzepaku z Ukrainy

Od początku 2024 r. tranzytem przejechało przez Polskę 600 tys. ton zbóż ukraińskich i rzepaku - poinformował w poniedziałek wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak. Wiceszef resortu rolnictwa na antenie TVP Info przekazał, że...

"Kraj blokujący tranzyt towarów z Ukrainy nie będzie w przyszłości hubem odbudowy Ukrainy" - ostrzegła Izba. "Blokada tranzytu produktów rolnych przyniosłaby nieobliczalne straty polityczne dla Polski, która była do tej pory wiarygodnym ratownikiem Ukrainy" - zaznaczyła w oświadczeniu.

PUIG zaapelowała do Rządu RP o "usprawnienie procedur" związanych z wymianą towarową z Ukrainą.

Podpisane w środę w podrzeszowskiej Jasionce uzgodnienie między 11 organizacjami rolniczymi a ministrem rolnictwa przewiduje m.in., że minister  ma się zwrócić do premiera Donalda Tuska z wnioskiem o wstrzymanie tranzytu przez Polskę produktów rolnych z Ukrainy objętych embargiem. Strony wskazały również, że muszą zostać uregulowane relacje handlowe między oboma krajami, w tym dostęp do polskiego rynku m.in. zbóż, rzepaku, kukurydzy, cukru, drobiu, jaj, owoców miękkich i jabłek.

PUIG to organizacja samorządu gospodarczego reprezentująca interesy zrzeszonych w niej ok. 300 polskich i ukraińskich firm. Izba jest członkiem Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku Praw Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu