Puda: na Polskim Ładzie dla rolnictwa skorzysta każdy gospodarz

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Karolina Mózgowiec PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
12-10-2021,12:20 Aktualizacja: 12-10-2021,12:24
A A A

Mam nadzieję, że w pierwszym, drugim kwartale przyszłego roku uda się wprowadzić większość zapowiedzianych elementów Polskiego Ładu dla wsi - powiedział Grzegorz Puda, minister rolnictwa. Wskazał, że chodzi m.in. o rolniczy agroport i nowe towarzystwo ubezpieczeniowe dla gospodarzy.

Podczas sobotniej konwencji w Przysusze PiS zapowiedziało Polski Ład dla wsi, m.in. utworzenie rezerwy budżetowej - Funduszu Ubezpieczeń Rolniczych, przejście na emeryturę bez konieczności zbywania gospodarstwa i więcej pieniędzy na walkę z ASF.

anwi włocławek, ceny nawozów, Michał Kołodziejczak, Agrounia

Kołodziejczak: PiS nie jest reprezentantem wsi

Michał Kołodziejczak, lider AGROunii oświadczył podczas protestu we Włocławku, że Prawo i Sprawiedliwość nie jest reprezentantem wsi, a Jarosław Kaczyński nie reprezentuje interesu rolników. Dodał, że rosnące ceny nawozów to zabijanie...

Szef resortu w rozmowie w TVP Info podkreślił, że zapowiedziane rozwiązania są kluczowe dla rolnictwa, bo dotyczą każdego gospodarza - zarówno małych i średnich gospodarstw, jak i dużych. - Większość rozwiązań, które zaproponowaliśmy, wynika wprost ze spotkań z rolnikami, jak to, aby nie musieli zdawać gospodarstwa wraz z przejściem na emeryturę, czy element dotyczący ubezpieczeń - powiedział polityk.

Wśród rozwiązań wymienił dopłaty do ubezpieczeń upraw i powstanie nowego towarzystwa ubezpieczeniowego dla rolników, które nie będzie narzucać wysokiej marży. Wskazał, że Polski Ład dla wsi zakłada także więcej pieniędzy na walkę z ASF.

- Oprócz tego z pewnością podtrzymamy możliwości finansowania, które są w tej chwili w postaci kredytów i pożyczek. Bardzo istotnym elementem jest też zmniejszenie liczebności populacji dzików, chodzi nam o te rejony, gdzie jest największa produkcja trzody chlewnej - poinformował Puda.

Przekazał, że część działań skierowanych do rolników jest już realizowana. Jak mówił, w przyszłym roku będą wprowadzone zmiany dotyczące ubezpieczeń, łącznie z powstaniem nowego towarzystwa ubezpieczeniowego; wówczas powinien też zacząć funkcjonować zapowiedziany rolniczy agroport, nad którym nadzór będzie miał resort rolnictwa oraz bon w wysokości 250 zł dla każdego ucznia szkoły rolniczej, który ma zachęcać młodych ludzi do pozostawania na wsi.

- Większość zapowiedzianych elementów, tych poważnych, dużych zmian w rolnictwie mam nadzieję, że uda się wprowadzić w pierwszym, drugim kwartale przyszłego roku - powiedział szef MRiRW.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement