Kołodziejczak: PiS nie jest reprezentantem wsi

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Tomasz Więcławski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-10-2021,12:05 Aktualizacja: 11-10-2021,12:27
A A A

Michał Kołodziejczak, lider AGROunii oświadczył podczas protestu we Włocławku, że Prawo i Sprawiedliwość nie jest reprezentantem wsi, a Jarosław Kaczyński nie reprezentuje interesu rolników. Dodał, że rosnące ceny nawozów to zabijanie polskiego rolnictwa.

- Dziś symbolicznie blokujemy zakład azotowy we Włocławku. Jarosław Kaczyński okłamał nas wszystkich w sobotę, mówiąc, że PiS reprezentuje polską wieś. Dziś PiS, nie ingerując w to, co robią spółki Skarbu Państwa - a to przecież oni rządzą - pokazuje, że polską wieś można okradać - mówił szef organizacji przed jedną z bram zakładu Anwil, należącego do grupy Grupy PKN Orlen.

anwi włocławek, grupa orlen, ceny nawozów, Michał Kołodziejczak, Agrounia

AGROunia blokuje Anwil. Spółka odpiera zarzuty

Przez 4 godziny rolnicy blokowali w poniedziałek bramę nr 2 zakładów Anwil S.A. we Włocławku. Według AGROunii spółka zawyża ceny produkowanych nawozów.  Zarząd spółki odpiera zarzuty gospodarzy i wydaje kolejne...

Przed firmą zebrało się kilkadziesiąt osób, aby zaprotestować przeciwko rosnącym cenom nawozów. Kołodziejczak mówił, że nawozy azotowe w ciągu ostatniego miesiąca podrożały nawet pięciokrotnie.

- To skandal. To zabijanie polskiego rolnictwa. A dalej, to zabijanie dostępu do produkcji żywności. Dziś materializuje się to, o czym mówiliśmy od 3 lat. W Polsce zabijana jest produkcja żywności. Ta symboliczna blokada ma pokazać, że rolnicy nie będą bierni i nie będą przyglądać się bezwładnie temu, co PiS robi - dodał.

W jego ocenie wysokie ceny nawozów pokazują, że państwo nie funkcjonuje i nic nie może. Zapowiedział, że kolejne takie pikiety i blokady będą się odbywały bez uprzedzenia zakładów azotowych.

- Wiemy, co działo się w tym zakładzie przez ostatnie trzy dni. Pracownicy pracujący tutaj od 30 lat mówią wprost, że nigdy w ciągu dwóch dni nie wywieziono tak dużej ilości nawozów do zewnętrznych magazynów. (...) Wiemy, że te zakłady nas się boją i kolejne działania będą całkowicie bez uprzedzenia - powiedział lider AGROunii.

Polski Ład  dla rolnictwa, Prawo i iSprawiedliwość, wsparcie dla wsi, dochody rolników

Polski Ład dla rolnictwa. Co PiS obiecuje wsi?

Większe dopłaty unijne dla małych i średnich gospodarstw, nowy system ubezpieczeń upraw dla rolników, a także 4,5 mld zł na odbudowę przetwórstwa - to niektóre z rozwiązań dla wsi zaproponowane przez PiS w ramach Polskiego Ładu...

Później z przedstawicielami innych organizacji (m.in. Samoobrony, Solidarności Rolniczej, kółek rolniczych) powiesił sztandary związków na bramie zakładu. - Robimy to tak, jak kiedyś robiono to na bramie stoczni w Gdańsku - Kołodziejczak.

W jego ocenie obecna sytuacja związana z ceną nawozów dowodzi tego, że analitycy zatrudnieni w zakładach państwowych nie nadają się do swojej pracy, bo nie przewidzieli zawirowań na rynku.

- Rolnicy nie będą płacili za niegospodarność rządu. Ta sytuacja jest wynikiem niegospodarności. Nie niegospodarności rolników, gospodarzy czy przedsiębiorców, ale rządu i spółek Skarbu Państwa. To one nie przygotowały się na zawirowanie na rynku. Będziemy rozmawiać, ale także tworząc presję - dodał.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement