Przez edukację dowiedzą się, jak ciężka jest praca rolnika

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
18-04-2017,14:20 Aktualizacja: 18-04-2017,14:39
A A A

Na Śląsku powstanie Szlak Gospodarstw Edukacyjnych. Dzieci i młodzież szkolna mają się tam oswajając z życiem i pracą na wsi, zwłaszcza w kontekście wytwarzania żywności.

Zarząd Województwa Śląskiego po raz pierwszy ogłosił otwarty konkurs ofert na zadania publiczne dotyczące wsparcia gospodarstw edukacyjnych w regionie.

prawo wodne, woda, pobór wody, górny śląsk

Śląskie "nie" dla nowego Prawa wodnego

Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego zaapelował do samorządów lokalnych o zaangażowanie się, by proponowane zmiany w ustawie Prawo wodne nie weszły w życie.   - Projekt ustawy wprowadza zmiany, które będą...

"W ramach konkursu przewidziano utworzenie i promocję Szlaku Gospodarstw Edukacyjnych Województwa Śląskiego oraz przeprowadzenie zajęć edukacjach we wszystkich gospodarstwach wchodzących w skład szlaku dla dzieci i młodzieży z przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich z terenu województwa" - podaje Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego w Katowicach.

Pula środków wynosi 200 tys. zł. Pieniądze pozyskać mogą choćby organizacje pozarządowe.

Wsparcie można przeznaczyć m.in. na doposażenie gospodarstw edukacyjnych w środki dydaktyczne, zakup lub renowację dawnych sprzętów, maszyn i narzędzi rolniczych, działania promocyjne, szkolenia dla mieszkańców i przeprowadzenie zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży w zakresie rolnictwa, wiejskiej kultury, kuchni, wiedzy na temat roślin i zwierząt.

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, żywienie, wiedza o żywieniu, aktywność fizyczna, zdrowie

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej już działa

Nowo powstałe Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej ma podnieść poziom świadomości zdrowotnej Polaków - poinformowano na konferencji prasowej w Instytucie Żywności i Żywienia. Prof. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia...

Śląscy urzędnicy podkreślają, że misją gospodarstw edukacyjnych jest dotarcie ze swoim przekazem przede wszystkim do dzieci i młodzieży szkolnej jako przyszłych konsumentów produktów rolnych. W placówkach takich mogą poznać specyfikę życia na wsi, zwrócić uwagę na wysiłek związany z wyprodukowaniem żywności, a tym samym nabrać szacunku do pracy rolnika.

"Uczniowie zaznajamiani są ze źródłami pochodzenia żywności i metodami jej wytwarzania. Poznają wartość naturalnej żywności produkowanej bez sztucznych dodatków. To również wzbogacenie wiedzy przyrodniczej oraz edukacja ekologiczna i prozdrowotna. Proste zajęcia gospodarskie i możliwość obcowania ze zwierzętami gospodarskimi są dla odwiedzających wieś dzieci i młodzieży wyjątkową atrakcją" - czytamy w komunikacie urzędu marszałkowskiego.

Dodatkowo w gospodarstwach edukacyjnych prowadzone są zajęcia z zakresu dziedzictwa kulturowego wsi, lokalnej tradycji i obyczajów oraz historii regionu.

Poleć
Udostępnij