Śląskie "nie" dla nowego Prawa wodnego

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
09-10-2016,11:45 Aktualizacja: 09-10-2016,11:53
A A A
Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego zaapelował do samorządów lokalnych o zaangażowanie się, by proponowane zmiany w ustawie Prawo wodne nie weszły w życie.
 
- Projekt ustawy wprowadza zmiany, które będą istotnie wpływać na wiele dziedzin życia. Drastycznym wzrostem opłat za wodę zostaną obciążeni wszyscy. (…) Podwyżki cen wody to wzrost wydatków w szkołach, przedszkolach, szpitalach i innych obiektach użyteczności publicznej, a więc kolejne wydatki w samorządach, które ostatecznie zostaną obciążone opłatami. Dlatego też zwrócę się z apelem do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, by wywierali nacisk na parlamentarzystów, by powstrzymać wprowadzenie złego prawa - mówił marszałek Saługa.

woda, ceny wody, prawo wodne, ministerstwo środowiska, Andrzej Szweda-Lewandowski

Więcej zapłacimy za wodę. Bruksela naciska

Ceny za metr sześcienny wody, w zależności od wielkości miasta, wzrosną od 15 do 40 groszy - zapowiedział Andrzej Szweda-Lewandowski, wiceminister środowiska. Jego zdaniem oznacza to, że czteroosobowa rodzina za wodę zapłaci miesięcznie o blisko...
Jak zaznaczał, rządowy projekt przewiduje m.in. znaczne podwyżki stawek za korzystanie ze środowiska w zakresie poboru wód. Podał, że w przypadku Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów szacowane koszty z tytułu opłat za pobór wody wzrosną z 6 do 60 mln zł, stając się główną pozycją kosztów spółki. 
 
Ma się to przełożyć na wzrost hurtowej ceny wody sprzedawanej przez spółkę z 2,25 do 2,74 zł/m sześc. netto. W apelu do 40 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast (te gminy są odbiorcami wody z GPW), włodarz województwa wzywa do interweniowania u posłów i senatorów, od których decyzji ostatecznie zależy kształt nowelizowanego prawa.
 
"Nie jest za późno, by wycofać się z tych propozycji. Dlatego też proszę o zaangażowanie i współpracę z parlamentarzystami z Państwa terenu, tak by w konsekwencji nieprzemyślanych decyzji nie uchwalono prawa, którego negatywne skutki będą obarczały całe społeczeństwo" - czytamy w piśmie marszałka.
 
O to samo Saługa poprosił w oddzielnym wystąpieniu do Śląskiego Związku Gmin i Powiatów (zrzesza 119 gmin i powiatów z regionu). Zaznaczył w nim, iż jednym ze skutków proponowanych zmian w Prawie wodnym będzie odebranie znacznej części środków wojewódzkim funduszom ochrony środowiska i gospodarki wodnej, z których dotychczas mogły korzystać gminy. 
 
"Śląski Związek Gmin i Powiatów zabierał już w tej sprawie głos, publikując wspólne stanowisko w ramach Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Samorządowych. Podzielamy tę stanowczą opinię i zgadzamy się z jej konkluzjami. Niestety, głos samorządowców wydaje się w tej dyskusji mało słyszalny" - wskazuje na koniec marszałek.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu