Przekroczysz terminy zbioru, zapomnij o odszkodowaniu za szkody łowieckie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
21-11-2022,9:20 Aktualizacja: 21-11-2022,9:26
A A A

Sejmik Województwa Małopolskiego podjął nową uchwałę, określającą terminy zbioru roślin uprawnych na terenie województwa. To ważne dla rolników, bo dotyczy potencjalnych odszkodowań. Takie terminy powinien sprawdzić każdy gospodarz w swoim regionie.

Rolnik, który doświadczył zniszczenia upraw w wyniku działalności dzikiej zwierzyny wie, że wystaranie się o odszkodowanie nie należy do najłatwiejszych.

szkody łowieckie, szacowanie strat w uprawach, Edward Siarka, prawo łowieckie, koła łowieckie

Pojedyncze przypadki. Wiceminister o braku szacowania szkód łowieckich

Edward Siarka, wiceminister klimatu i środowiska przekonuje, że w skali kraju mogą zdarzać się jedynie pojedyncze przypadki niewywiązywania się kół łowieckich z obowiązku szacowania szkód łowieckich. Z takim stwierdzeniem, zawartym w...

Trzeba jednak pamiętać, ze Prawo łowieckie w ogóle wyklucza wypłacanie rekompensat za szkody łowieckie w niektórych przypadkach. Takie wykluczenie dotyczy m.in. "posiadaczy uszkodzonych upraw lub płodów rolnych, którzy nie dokonali ich sprzętu w terminie 14 dni od dnia zakończenia okresu zbioru tego gatunku roślin w danym regionie, określonego przez sejmik województwa w drodze uchwały".

Jednocześnie trzeba dodać, że sejmiki zmieniają uchwały. Dlaczego? "Wprowadzony w ostatnich latach na rynek rolniczy nowy asortyment odmian roślin uprawnych oraz zmieniające się warunki klimatyczne mające wpływ na długość wegetacji spowodowały konieczność uaktualnienia terminów zbiorów" - czytamy w uzasadnieniu do podjętej w końcówce października Uchwały Nr LX/864/22 Sejmiku Województwa Małopolskiego w sprawie określenia terminów zbioru gatunków roślin uprawnych na terenie województwa małopolskiego (podjętej w celu ustalenia obowiązku wynagradzania szkód wyrządzonych w uprawach i płodach rolnych przez dziki, jelenie, daniele, sarny i łosie).

Uchwała zastąpiła swoja poprzedniczkę z 2010 r. Jak zapewniają urzędnicy, była konsultowana z Małopolską Izbą Rolniczą, Małopolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Karniowicach, Uniwersytetem Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie oraz Stacją Doświadczalną Oceny Odmian w Węgrzcach.

W uchwale dokonano podziału Małopolski na dwa regiony klimatyczne, dla których oddzielnie określono terminy. I tak np. dla buraków cukrowych jest to taki sam (15 listopada), ale już dla buraków ćwikłowych określono dwie daty: 31 października dla regionu I i 30 września dla regionu II. Cały "harmonogram" jest tutaj.

Aktualne uchwały sejmików w innych regionach można znaleźć w serwisach internetowych urzędów marszałkowskich.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu