Problematyczne poplony. Wysiew w suszę nie ma sensu?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
31-07-2019,10:45 Aktualizacja: 31-07-2019,10:53
A A A

Do ministra rolnictwa trafił wniosek o zwolnienie rolników gospodarujących na obszarach objętych suszą z obowiązku wysiewu poplonów w ramach praktyki zazieleniania.

Wystąpił o to Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, który tłumaczy, że w warunkach suszy uprawy polowe są utrudnione i przesuszają jeszcze bardziej glebę, a poplony wysiane wówczas i tak nie spełnią swojej roli. Natomiast niewątpliwie generować będą dodatkowe koszty.

susza rolnicza, straty w uprawach z powodu suszy, szacowanie strat, niedobory wody, andrzej kowalski, IERiGŻ

Straty w rolnictwie z powodu suszy będą podobne do tych z ubiegłego roku

- Straty z powodu suszy będą prawdopodobnie na tym samym poziomie jak w ubiegłym roku - mówi prof. Andrzej Kowalski, dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Najbardziej ucierpiały uprawy zbóż. Według resortu...

Sprawa jest o tyle ważna, że dotyczy znacznej większości rolników.

Wszyscy ubiegający się o jednolitą płatność obszarową otrzymują też płatność za zazielenienie, ale pod warunkiem realizacji praktyk rolniczych korzystnych dla klimatu i środowiska, na wszystkich hektarach kwalifikujących się do jednolitej płatności obszarowej lub tzw. praktyki równoważnej, w zakresie: dywersyfikacji upraw, utrzymania trwałych użytków zielonych (TUZ) czy utrzymania obszarów proekologicznych.

Z obowiązku realizacji praktyk zazielenienia wyłączeni są jedynie rolnicy, którzy: prowadzą działalność rolniczą na powierzchni gruntów ornych mniejszej niż 10 ha i nie posiadają trwałych użytków zielonych lub uczestniczą w systemie dla małych gospodarstw lub prowadzą w gospodarstwie produkcję metodami ekologicznymi, zgodnie z przepisami o rolnictwie ekologicznym (w odniesieniu do tej części gospodarstwa, na której prowadzą taką produkcję).

Jak przypomina KRIR, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w komunikacie obejmującym okres od 21 maja do 20 lipca stwierdził wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski.

Średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie której dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna i wynosiła -133 mm. W obecnym sześciodekadowym okresie wartość KBW zmniejszyła się jeszcze o 39 mm w stosunku do poprzedniego okresu (11 maja-10 lipca).

Szczegółowe informacje o suszy w poszczególnych województwach oraz mapy obrazujące występowanie zagrożenia suszowego znajdują się na stronie IUNG.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu