Pride of Poland w liczbach. Za ile koni wpłynęła zapłata?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
14-10-2022,9:20 Aktualizacja: 14-10-2022,9:30
A A A

Jak to było z tegoroczną, prestiżową aukcją koni Pride of Poland w Janowie Podlaskim? Resort rolnictwa ustosunkował się do pytań posłów w tej sprawie.

Z interpelacją w sprawie wydarzenia z połowy sierpnia wystąpili posłowie Koalicji Obywatelskiej Dorota Niedziela i Kazimierz Plocke. Wskazali, że już w dniu aukcji wśród wielu światowych hodowców i znawców rynku pojawiły się wątpliwości co do rzetelności nabywcy z Francji, który podczas 5-godzinnej aukcji wylicytował konie za prawie 1 mln euro.

"Po tygodniu od zakończenia aukcji okazało się, że środki za wylicytowane konie nie wpłynęły na konta sprzedających. W ciągu ostatnich prawie 7 lat państwowa hodowla po raz kolejny stała się tematem negatywnych komentarzy w kontekście organizacji aukcji, która przez dziesięciolecia była naszym znakiem towarowym o światowej renomie. Dzisiaj, w obliczu tego, co się dzieje z hodowlą koni arabskich czystej krwi o 200-letniej tradycji, staliśmy się pośmiewiskiem w kraju i na świecie. Na świecie wśród hodowców panuje opinia, że "niewiarygodny klient" z Francji to było świadome posunięcie organizatorów w celu sztucznego podbicia cen podczas aukcji. Biorąc pod uwagę wydarzenia z roku 2016 (sprawę sprzedaży koni podczas aukcji prowadzi cały czas prokuratura), te oskarżenia mogą niepokoić" – napisali w interpelacji parlamentarzyści, zadając przy tym szereg pytań.

koń, koń arabski, pokaz koni, janów podlaski

Prawie 1,6 mln euro za konie na aukcji Pride of Poland

Czternaście koni za łączną kwotę prawie 1,6 mln euro sprzedano na 53. aukcji Pride of Poland w Janowie Podlaskim (Lubelskie). Najwyższą cenę na licytacji – 400 tys. euro - osiągnęła klacz Esmeraldia ze stadniny w Michałowie. "1 mln 596...
Ile zatem ostatecznie sprzedano koni podczas aukcji głównej i za jaką kwotę?

"Zgodnie z informacją przekazaną przez prezesa Polskiego Klubu Wyścigów Konnych (odpowiedzialnego za organizację 53. aukcję Pride of Poland) w dniu 14 sierpnia 22 r., podczas 53. aukcji Pride of Poland, zostało zawartych 14 transakcji, na łączną kwotę 1 596 000 euro. W zgodzie z regulaminem aukcji, jako sprzedaż w wyniku aukcji uważa się wszystkie transakcje dotyczące wystawionych na niej koni, zawarte do dnia 31 grudnia 2022 roku, w związku z tym, ostateczne informacje w przedmiocie zadanego pytania będą dostępne dopiero po tej dacie" – odpowiada Rafał Romanowski, wiceminister rolnictwa. Do 10 września, zgodnie z informacjami uzyskanymi przez PKWK od właścicieli koni wystawionych na aukcji, wpłynęły środki za następujące konie: WARANGA - 165 000 euro, KABSZTAD - 75 000 euro, EL MERIDA - 41 000 euro, EL FARIDA - 34 000 euro, GINEGRA - 27 000 euro, ETIFFANI - 52 000 euro, ATAKAMA - 175 000 euro, BASILIA - 30 000 euro, CZARO - 30 000 euro, PINITO - 12 000 euro.

Posłowie zapytali ponadto, jaki był w tym roku system weryfikacji finansowej klientów aukcji (blokada na koncie, blokada środków na karcie kredytowej czy może poświadczenie z banku o posiadanych środkach na koncie własnym klienta)?

"Systemy weryfikacji finansowej klientów aukcji, o których mowa w pytaniu, nie mają zastosowania na żadnej znanej aukcji koni. W obliczu olbrzymiej konkurencyjności aukcji koni arabskich na świecie (zwłaszcza w Europie), niespotykanej jeszcze kilka lat temu, oraz stosunkowo wąskiego grona potencjalnych kupujących, takie rozwiązania z pewnością zniechęciłyby wielu potencjalnych klientów. Organizatorzy wszystkich aukcji ponoszą ryzyko ‘współpracy’ z potencjalnie nieuczciwym klientem, nie z braku przezorności, tylko ze świadomego działania biznesowego. Organizatorzy aukcji koni czystej krwi mają najczęściej dużo bardziej liberalne podejście do swoich klientów, m.in. z uwagi na powyższe oraz ze względu na mentalność w obszarze handlu głównych graczy rynku koni arabskich (kontrahenci z Bliskiego Wschodu)" – wyjaśnia wiceminister Romanowski.

Jeśli chodzi o koszty wydarzeń, koszty organizacji aukcji w 2022 roku po stronie PKWK wyniosły 334 825,05 zł netto. Natomiast na kompleksową organizację całego XLIV Narodowego Pokazu Koni Arabskich Czystej Krwi w dniach 12-14 sierpnia w Janowie Podlaskim została zawarta umowa pomiędzy KOWR i Stadniną Koni Janów Podlaski Spółka z o.o. Wynagrodzenie brutto za realizację przedmiotu umowy wynosi: 2 680 423 zł (netto 2 179 205,69 zł).

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu