Prawda według ministra. Polska odtwarza siedliska, a nie wycina drzewa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
01-07-2017,9:30 Aktualizacja: 01-07-2017,10:35
A A A

Polska odtwarza siedliska w Puszczy Białowieskiej, które zostały zniszczone. W skali światowej zostało to pokazane jako wycinka drzew - powiedział Jan Szyszko, minister środowiska.

- Pracujemy w tym kierunku, żeby pokazać, że nastąpiło wielkie nieporozumienie. W tej chwili Polska broni prawa UE, odtwarza siedliska, które zostały zniszczone. W skali światowej zostało to pokazane jako wycinka drzew. Oczywiście jest to szkalowanie Polski i myślę, że to zostanie wyjaśnione - powiedział szef resortu.

puszcza białowieska, wycinka puszczy białowieskiej, jan szyszko, ministerstwo środowiska, lista unesco

Puszcza nie będzie wpisana na listę zagrożonego dziedzictwa

UNESCO nie ma zamiaru wpisać Puszczy Białowieskiej na listę zagrożonego dziedzictwa przyrodniczego - powiedział Jan Szyszko, minister środowiska podczas konferencji prasowej w Bańskiej Niżnej. - Obecnie trwa debata między Polską a UNESCO, żeby...

Pytany, czy temat Puszczy Białowieskiej będzie w agendzie lipcowej sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, który odbędzie się w Krakowie, odpowiedział: - to wszystko zależy od komitetu Unesco. To jest niezależna organizacja.

- Puszcza Białowieska jest gotowa do tego, aby ją zaprezentować, żeby pokazać, w jaki sposób doprowadzono do tego, że giną siedliska wyznaczone w ramach Natury 2000, w więc siedliska ważne z punktu widzenia UE, jak giną również gatunki związane z tymi siedliskami - powiedział Szyszko.

Według niego drzewostany, które wpisano na listę "Natura 2000", zostały zniszczone nierozsądnymi decyzjami. - Najpierw wyznaczono sieć Natura 2000, a później zaprzestano działań ochronnych - podkreślił minister.

Jego zdaniem puszcza to świetnie udokumentowany obiekt "przyrodniczy pod względem historii użytkowania".
- To jest wielkie dziedzictwo kulturowo-przyrodnicze. To wielkie dziedzictwo miejscowej ludności, wielkie dziedzictwo polskiego leśnictwa - podkreślił Szyszko.

puszcza białowieska, wycinka puszczy białowieskiej, komisja europejska, jan szyszko, ministerstwo środowiska, greenpeace

Minister chce, by puszcza była wzorem dla świata. Końca sporu nie widać

Chcemy, aby Puszcza Białowieska była wzorem dla całego świata w zakresie racjonalnej gospodarki, użytkowania zasobów przyrodniczych po to, żeby te zasoby przyrodnicze istniały - zapewniał Jan Szyszko, szef resortu środowiska. Polityk...

Przypomniał, że dokonano pełnej inwentaryzacji Puszczy Białowieskiej.

- Pod względem historii użytkowania, a więc pracowali również archeologowie, specjaliści od badań glebowych, specjaliści od różnych grup zwierząt. Inwentaryzacja w zeszłym roku kosztowała ponad 5 mln zł - mówił minister.

Spór wokół Puszczy Białowieskiej przybrał na sile, kiedy pod koniec marca 2016 r. minister środowiska zatwierdził aneks do Planu Urządzenia Lasu (PUL) dla Nadleśnictwa Białowieża.

Przewiduje on większe cięcia, tłumaczone przez leśników koniecznością walki z masowym występowaniem kornika atakującego świerki.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu